Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Ortodonti

Ortodonti, çapraşık dişleri ve uyumsuz çene ilişkilerini tespit eden, önlemeye çalışan ve tedavilerini uygulayan bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır. Ortodontik tedavi her yaş grubuna hizmet eder ve yaşa göre tedavi planlaması ve süresi değişir.

Metal braketler: Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulan durumlarda en temel olarak kullanılan tedavi seçeneğidir. Diş üzerine sabitlenen metal braketler, ark telleri ve elastikler yardımı ile diş hareketleri sağlanıp,diş diziliminin optimuma gelmesi amaçlanmaktadır.

Porselen braketler: Ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulan durumlarda sosyal durum ve iş hayatının getirisiyle daha estetik bir seçim olarak metal braketlerin yerine porselen braketler kullanılabilir.

Lingual ortodonti: Dişlerin iç yüzeyine takılan (dile bakan kısmına) metal braketler ile uygulanan ortodontik tedavidir. Estetik bir seçim olması avantajlı olabilmektedir.

Şeffaf plaklar: Kişiye özgü, dişlerden alınan ölçü ile üretilen şeffaf plakların sırayla kullanılmasıyla diş dizilimindeki düzensizlikleri metal ve ya porselen braketler kullanılmadan diş arkındaki optimum düzene getirmeyi amaçlayan ortodontik tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi her vakada kullanılamamakta,mutlaka doğru bir ön tanı ile tedaviye başlanılmalıdır.

Apareyler: Ortodontik tedavide kullanılan bir çeşit düzenektir, hareketli (hasta ve hekimin koordinasyonu ile kullanılan) ve sabit çeşitleri bulunur. İskeletsel ve dişsel ortodontik problemlerin tedavisinde sık kullanılır.