Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Laminate Veneer

Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az (ortalama 0,1-0,3 mm) ya da hiç olmamasından kaynaklanır. Çok ince olmaları sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

Dişeti problemi yoksa ve dikey boyutta değişiklik yapılmayacaksa tedavi süresi oldukça kısadır. 5-7 gün içerisinde tamamlanır.

İlk muayenede dişler daha kesilmeden, yapılacak mock-up uygulaması ile 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir değişiklik olabileceğini görebilirsiniz.Bu uygulama mükemmel bir görüntü oluşturmasa da size yeni gülümsemeniz hakkında ilk fikri verir.

Mock-up uygulaması

Gülümsemenizdeki bu gelişmeyi beğenirseniz ve daha detaylı olarak görmek isterseniz sizden alınan ölçü ve fotoğraflar ile laboratuvarda mum ile dişler işlenerek bir model hazırlanır, buna wax-up modeli adı verilir. Wax-up dişleriniz uygunsa hiç dişlerinize dokunmadan ağıza aktarılabilir.Böylece yeni gülümsemeniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Wax-up uygulaması

Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler.

Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodlarından biri olarak kabul edilebilirler.

 

 Laminate Veneer Tedavisinin Avantajları

  • Estetik amaçlı yapılabilecek en konservatif  (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,1-0,2 mm madde kaldırılır. Hatta bazı vakalarda hiç diş kesilmez.Tedavi süresi dişeti problemi yok ise kısadır. 2 ya da 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşabilirisniz.
  • Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
  • Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.
  • Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir. Bir lamina ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir.
  • Tüm kurallara uygun bir şekilde yapılmış porselen laminaların yüzeyinde bakteri plağı ve taş birikimi minimumdur.
  • Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
  • Materyal elde iken çok ince olması sebebi ile oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir laminayı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
  • Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
  • Kaplamalar gibi dişi tam olarak çepeçevre örtmediğinden ve dişin koruyucu dokusu olan mine korunduğundan dişin lamina ile kaplı yüzeyinde çürük imkansızdır, kaplı olmayan yüzeylerde oluşabilecek çürükler kolayca teşhis edilip tedavi edilebilir.