Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dişeti Estetiği

Hipermobil Lip Cerrahisi

Gülümseme sırasında üst çene dişetlerinin ahengi bozacak derecede fazla görünmesine ‘gummy smile’ denir. Hipermobil üst dudak kasının etkisiyle gülme sırasında üst dudağın normalden daha fazla yükselmesine bağlı olarak gummy smile oluşur.Bu durum ‘hypermobile lip surgery’ tedavisi ile düzeltilebilir.Üst çene bukkal mukozadan kısmi kalınlıktaki bir mukoza şeridinin çıkarılması ve dudak mukozasının mukogingival çizgiye dikilmesi ile operasyon tamamlanır.

Dişeti Peelingi

Dişetlerinde oluşmuş siyah-kahverengi renklerde tamamen vücuda renk veren hücrelerle alakalı olan sağlık açısından bir zararı bulunmayan ancak yine de kişileri estetik olarak rahatsız edebilen lekelenmelerin ‘peeling’ ile giderilebilmesi mümkündür.

Dermatologların yüzde yaptıkları deriyi soyma işlemi ağız içinde bu tür bölgelerde uygulanabilir. Ağız içindeki deri de katmanlardan oluşmuştur.lazer ile o katmanları yavaş yavaş incelterek, soyarak, renklenmiş üsteki tabakanın ortadan kaldırılıp,daha estetik bir görüntü sağlanması işlemidir.

Kuron Boyu Uzatma Operasyonu

Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) dişeti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan basit bir işlemdir. Bazı durumlarda çürük veya kırık dişeti seviyesinin altına kadar ilerler ya da dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik (kuron ,köprü vb.) tedavilerin tutuculuğu ve dişeti sağlığı için dişeti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir.

Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzun görünebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda, öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ile kapatılmalıdır.

Düzensiz dişeti kenarları (Reshaping Gum): Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazı dişlerde çok yukarıda ya da çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler gibi sebeplerle) Estetik prosedürden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir. Elektrokoter ve kullanılan lazerler sayesinde operatif prosedürlerin basitleştirilmesi ve hemostaz sağlanabilmesi avantajı ile biyolojik aralıklar ihlal edilmeden düzensiz dişeti kenarları düzeltilebilir.