Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Dental Beyazlatma

Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür.

Çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir.
Dişlerin doğal renkleri yıllarla, dış etkenlerle koyulaşır. Muayenehanede veya evde yapılabilen diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edici bir beyazlama ve güzel bir gülüş elde edilir. Bleaching işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır.

Beyazlatma işlemi iki şekilde uygulanır.

1. Ofis Power Bleaching

Ofis ortamında yaklaşık 1 saat içinde hekimin beyazlatıcı jeli ve bu jeli aktive eden ışık kaynağını uygulaması ile gerçekleştirilir.

Uygulama Sırasında:
• Diş etleriniz özel bir bariyer maddesi ile korunur.
• Beyazlatma jeli dişlerinize sürülür ve ışık kaynağı aktive edilir.
• 15’şer dakikalık 3 devrede verilen LED ışığı ile 1 saat içinde beyazlatma işleminiz tamamlanmış olur.

Kliniğimizde kullanılan Zoom Advance Ofis beyazlatma sistemi, düşük yoğunlukta jel ile 8-10 ton beyazlatma sağlaması, renk geri dönüşünün ve işlem sonrası hassasiyetin minumumda olması sebebiyle tercih edilmiştir. Diş Beyazlatmada en hızlı yöntemlerden biridir. Bir saat içerisinde dişler 8+ kat daha beyaz olur.

2. Home Bleaching

Home bleaching ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine karbamid peroksit esaslı jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir ( renge ve jele bağlı olarak).

Çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Jeller buzdolabında saklanmalıdır. İlk 3 gün mutlaka arka arkaya kullanılmalıdır, sonra ara verilebilir. Kullanım esnasında olabildiğince renklendirici ajanlardan (çay,kahve,sigara, şarap, tıbbi gargaralar vb) uzak durulmalıdır.

Dişlerdeki renklenme 2 çeşittir.

1. İç renklenme: Dişin içine işlemiş ve fırçalama ile çıkarılamayan renklenmelerdir. Bleaching işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

2. Dış lekelenmeler: Diş yüzeyine bazı gıdalardan, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diştaşı temizliği ve sonrasında yapılan profesyonel fırçalama ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Farklı renklenmeler farklı tedaviler gerektirir. Bu nedenle ne tip bir uygulama yapılması gerektiğine diş hekiminiz ile birlikte karar vermeniz en doğrusudur.

Bleaching işleminde dikkat edilmesi gerekenler ise

1. Dişetlerini dikkatli bir şekilde korumak

2. Kullanılan ilacın yoğunluğu (bleaching jelleri farklı oranlarda karbamid peroksit içermektedir) ile kullanım sürelerinin doğru ayarlanması önemlidir.

Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında bazı kişiler hafif bazı kişilerde orta şiddette bir hassasiyet şikayetinde bulunurlar. Bu hassasiyet 1-2 gün arasında tamamen kaybolacaktır. Önemli olan kullanılan sistemin gerektirdiği prosedürlerin eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesidir. Beyazlatma işlemi uygun kişiler tarafından yapıldığında zararsız ve çok etkili bir estetiği geliştirme metodudur.

Beyazlama Durumu

Dişlerin beyazlamaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Sarı tonlu dişler kolaylıkla 6-8 ton beyazlayabilirken, yeşil-gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

Hassasiyet

Power Bleaching Sistemi normalde ağrısızdır. Uygulanan kişilerin %10’undan azı uygulama sonrası hafif veya orta şiddette bir sızlama veya hassasiyet hissedilebilir. Bu da daha çok dişlerinde hafif aşınma ve çatlak olan kişilerde olur. Aşınmalar fazla ise o bölgelerin dolgu ile kapatılması gerekebilir. Mine dokusu çok ince olanlarda hassasiyet miktarı daha çok ve beyazlama daha az gerçekleşir. Zira sistem mine dokusuna etki eder. Bu tip bir mineye sahipseniz beyazlatma öncesi hekiminiz bu konuda sizi bilgilendirir. Genç yaşlarda beyazlama, mine dokusunun daha kalın ve sağlıklı olması sebebiyle daha iyi sonuçlar verirken, ileri yaşlarda beyazlama miktarı genellikle daha az olur.
Eğer hassasiyet olursa hafif bir ağrı kesici ile giderilir.
Uygulamadan 24 saat sonraya kadar çok sıcak/soğuk içecek ve gıdalardan ayrıca sigara, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi boyalı ajanlardan uzak durmanız gerekmektedir.

Kuron, Dolgu ve Bondinglere Etkisi

Power Bleaching Sistemi kuron, dolgu ve bondinglerde olan lekeleri çıkarmakta çok başarılı olmuştur. Bununla beraber herhangi bir beyazlatma sistemi kuron, dolgu ve bondinglerin rengini ağartamaz. Diş Hekiminiz dişlerinizi muayene ederek alınabilecek neticeleri size açıklayacaktır.

Dayanıklılık ve Güvenirlilik

Power bleaching Sistemi ile alınan netice uzun sürelidir . Bu süre size de bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay-kahve-kola gibi renkli gıda alışkanlıklarınız bu süreyi etkiler.

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucu bulunan ışık ve jel tamamıyla güvenilirdir.