Ana Sayfa
Estetik Diş Hekimliği
Genel Diş Hekimliği
İmplant
Diş Hekimliğinde Lazer
Bunlari Biliyormuydunuz ?
Sitede Arama Yap
 
Soru Cevap
Sorularınızın cevaplarını bu kanaldan takip edebilir yeni sorular yöneltebilirsiniz..
Randevu

Ortodonti ( Çapraşık Dişlerin Düzeltilmesi)  
Ortodonti nedir?

Ortodonti çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çeneve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.
Ortodontistler (ordodonti uzmanı) çene kemiğinizin ve dişlerinizin doğru yerde ve doğrukonumda yerleşmesini sağlar.
Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunulur.Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazanılmış olur.
Çocuğunuz yaklaşık olarak 7 yaşına gelince, bir ortodonti uzmanı tarafından böyle bir tedaviye ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.
TEDAVİ:
1-SABİT ORTODONTİK APAREYLER:

Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi şeklidir. Braketler metal yada porselenden olabilir. Diş rengindeki porselen braketler estetik olarak hiçbir rahatsızlık vermezler.


2-HAREKETLİ ORTODONTİK APAREYLER: Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği apareylerdir. Daha basit vakalarda uygulanırlar.

3-ÇENE ORTOPEDİSİ: Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini küçük yaşlarda yüze takılan özel apreylerle düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Çoğu zaman ortopedik tedavi (çenelerin uyumu sağlanır) ve ortodontik tedavi (dişlerin kapanış uyumu sağlanır) birlikte yürütülür.
4-ORTOGNATİK CERRAHİ: Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur. Çene ve yüzdeoluşan bozukluklar doğuştan ya da kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir. Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen üstün teknoloji ve cerrahi teknikler ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

5-INVISALIGN
Invisalign nedir?  Kimlere uygulanır?

Invisalign yetişkin bireylerde veya daimi dişlenmesi tamamlanmış, iskeletsel bir sorunu olmayan genç bireylerde dişsel düzeltmelerde kullanılan şeffaf akrilik / plastik plaklardır. Plaklar dişleri tamamen örter, dişeti sınırında sonlanır. Kullanımı son derece kolaydır, doğal bir görünüme sahiptir.

Uygulama Aşamaları Nelerdir? Tedavi prosedürü nedir?

Hastadan alınan ölçüler,radyografiler ortodontist tarafından değerlendirilir. Hekim tedavi planlamasını yaptıktan sonra bu planlamayı alacağı yeni dayanıklı ölçü maddeleriyle birlikte Amerika’da bulunan invisalign merkezine yollar. Burada ölçülerden modeller eldeedilir, bu modeller scanlenerek bilgisayar ortamına aktarılır ve hekimin tedavi planlamasına göre tedavi bitim simülasyonu elde edilir. Bu simülasyon 15–20 güniçinde hekime yollanır, hekim hastasıyla paylaşır ve hemfikir olunan tedavi planına göre plak yapım aşamasına geçilir. Dişler istenilen konuma gelene kadar aşama aşama bilgisayar ortamında hareket ettirilir ve her yeni duruma göre 1plak basılır.  Plaklar toplu olarak hekime yollanır, arada gecen süre yaklaşık 3 ayı bulur. Hasta ortalama iki haftada bir yeni plak kullanımına geçer. Plakları yemekler ve çok önemli toplantılar hariç yaklaşık 20 saat günde takmalıdır.

Her hekim uygulayabilir mi?

Invisalign uygulamasından sadece invisalign sertifikalı doktorlar yararlanabilir. Invisalign Türkiye ile direk olarak çalışmamaktadır. Türkiye’de invisalign sertifikalı birkaç hekim vardır,bu hekimler de yurtdışı adreslerinden faydalanarak bu hizmeti vermektedirler.Konsultan ortodontistimiz Dr Elif Gündüz invisalign sertifikalıdır ve uygulamaları Londra’daki yazışma adresinden sağlamaktadır.  

Fiyatı nedir?

Tedavinin zorluk derecesine bağlı olarak tedavi ücreti değişse de ulaşım giderleri de dikkate alındığında sabit braketlerle uygulanan tedavilerle aynı fiyata gelmektedir.

Detaylı bilgi için :   http://www.invisalign.com/Pages/Home.aspx

6 -Lingual braketler (Dil tarafinda yerlesen görünmeyen braketler / teller)

Birçoğumuz geleneksel, alt ve üstdişlerin ön bölgelerine yerleştirilen metal telleri ve braketleri biliyoruz. Ortodontik tedavi uzun sureli bir tedavi oldugu icin estetik kullanim sıkıntısı açısından özellikle yetişkin hastalar ortodontotistleriyle anlaşma kurmak konusunda isteksiz olabilirler. Çağdas ortodontik tedavi seffaf plaklarla (invisalign sistemi gibi) estetik tedavi imkani sunsa da ne yazik ki halen en ideal tedavi ozellikle zor vakalarda braket ve tellerle saglanmaktadir.Yetiskin aşırı çapraşıklık ve ileri cerrahi müdahaleleri gerektiren ortodontik tedaviler icin ikinci bir estetik tedavi şekli lingual braketlerdir.  

Yöntemi ve kullanılan sistem ne olursa olsun uzun vadede ortodontik tedavi ile dişlerinizin durumunu düzeltmek sadece size etkileyici bir gülümseme kazandırmaz ayrıca çene kemiğinize ve diş etlerinize gelen stresin azalması sonucunda gelecekteki sağlığınızı da korur.

Lingual Braketlerin Avantajları Nelerdir?
Öncelikle lingual braketler dişinarka tarafına yerleştirilirler, böylece ön yüzden görülmezler. Lingual braketler metal braketlere yakın sürede dişleri düzeltmektedirler. Tabiîki  her hastanın tedavi süresi kişiseldir.Problemine,kemik yapısına ,kapanışına, ve tedaviyi disiplinli olarak devam ettirmesine bağlıdır.
Lingual braketler metal braketler gibi rahatsızlık vermeden  bireyin görünüşünü düzeltebilirler. Bu nedenle lingual braketler ,  hem yetişkin profesyoneller hem de görünmez braketlerle kendine daha çok güvenebilecek gençler için iyi bir seçenektir. Lingual braketler  hastaya yüksek konfor sağlarlar. Bazen hasta üst çenede lingual braket kullanırken altçenede diş renginde ön dis grubunda porselen arka grupta metal braketler kullanabilir.

Lingual Braketlerin Dezavantajları Nelerdir?
Dille yakin temaslarindan dolayi tedavi baslangicinda dil kendini yeni duruma alıştırana kadar konuşma fonksiyonunda hafif bir sıkıntı yaratır. Ayrıca başlangıç dönemde dilde hafif vuruklar buna bağlı olarak ağrı olabilir.

Lingual Braketler Nasıl Çalışırlar?
Laboratuar her dişin arkasına uygun braketi yapabilmek için bilgisayar teknolojisi kullanacaktır. Braketler daha sonra ağza taşınır ve uygulanırlar. Günümüzde altından kisiye özel braketler dökülmektedir, en etkili tedaviyi bu braketler ve tedavi sistemi saglamaktadir.(Bknz Dr Wiechman ve Incognito www.lingualtechnik.de)

Lingual Braketler İçin En İyi Adaylar Kimlerdir?
Lingual braketler her yaş grubundaki hasta için uygundurlar.  Daha cok yetişkinler tarafından tercih edilir.

Lingual Braketler İçin Nasıl Bakım Yapılır?
Her braket sisteminde oldugu gibi başlangıc suresi en onemli zamandır. Dil alışana kadar braketlerin üzerini hekiminizin vereceği mumlarla kapatmak gerekecektir.Zamanla dil kendini yeni konuma alıştıracak, ağrı, vuruk ve konusmada zorluk kalmayacaktır. Yumuşak besinler tüketilmelidir. Ön disler ile koparma işlemi yapılmamalıdır, besinler dilimlenerek arka dişlerle oğütülmelidir. Ağız hijyeni çok önemlidir. Bunun icin rutin fırçalamaya ilaveten diş arasi fırçası kullanımı, ağız duşu kullanımı tavsiye edilmektedir.(Bknz www.agizbakimmerkezi.com) 

Benim İçin Doğru Seçenek Nedir?
Görünmeyen lingual braketler hem görünüş hem de rahatlık açısından geleneksel metal braketlere göre avantaj sağlamaktadır. Sadece diğerine göre daha pahalı bir tedavidir.
ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİŞLER NASIL HAREKET EDER?

Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır.Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

ORTODONTİK PROBLEMLERİN NEDENLERİ:

1.Beslenme Bozuklukları: Yeterli beslenemeyen kişilerde, çene ve yüz yapısında hacimsel küçülme meydana gelecek ve normal hacimdeki dişler küçük çenelerde gerekli yeri bulamayacakları için çapraşıklıklar, rotasyonlar (dönme), hatta gömüklük olguları görülecektir.

2.Ağızdan Nefes Alma: Kronik iltihaplar ve benzeri nedenler,uzun süre devam ederse bademcikler aşırı derecede büyüyebilir. Bu durumda solunum yolları daralır ve nefes alma güçlüğü meydana gelir. Bu güçlüğü yenebilmek ve o bölgedeki hava geçiş yolunu genişletebilmek amacıyla çocuk altçenesini ve buna bağlı olarak dilini öne alma zorunluluğu duyar. Bu durum, uzun süre devam edecek olursa alt çenenin öne doğru konumu yerleşir. Dil ön dişler arasına girer ve dişlerin sürmelerine engel olursa açık kapanış meydana gelir.Hasta burundan nefes alamıyor ise ,üst çenenin büyüme potansiyeli üzerinde negatif etki oluşabilir.

3.Parmak Emme: Yeni doğmuş bir bebekte oldukça gelişmiş biremme mekanizması vardır. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek, bu ihtiyacını gidermek için bazı alışkanlıklar edinir. Anne sütü ile 9-18 ay beslenen çocuklarda çoğunlukla bu alışkanlık görülmez.
Yapılan araştırmalar parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini göstermiştir. Dişlerin sürmeye başladığı dönemde lokal iritasyonlardan doğan ağrı, parmak emme yoluyla giderilebileceğinden bu alışkanlığın dişlenmeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Parmak emme yaşla azalır.

Parmakemmenin nedenleri:

 • Ani olarak anne memesi veya biberondan kesilme
 • Bebek beslenirken emmesini çok kısa sürede sonlandırmak
 • Bebeğin beslenmesini uzun aralıklar olacak şekilde değiştirmek


  Parmak emme alışkanlığında erken dönemde hiç önlem alınmaz. Bu devrede alışkanlığı önlemek, çocuğun fizyolojisini etkileyeceği için zararlıdır.
  Parmak emme alışkanlığının tedavisi için kesin bir yaş söylenemez. Uygun zaman ayarlanması her çocuk için ayrı ayrıdır. Alışkanlığın derecesi, çocuğun geçmişi zaman ayarlanmasını etkiler. Genel olarak parmak emme 3.5 yaşından sonrada devam ediyor ise tedavisine başlanmalıdır.

  Bu alışkanlığı sürdüren çocukta, emilen parmağa ve sayısına göre etki alanında bulunan alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış düzensizlikleri görülecektir.
4. Yalancı Emzik: Fizyolojik özellikleri olan bir emziğin 1.5 yaşına kadar emilmesi zararlı değildir. Hatta çocuğun parmak emme gibi kötü bir alışkanlık edinmesini önleme yönünden yararlıdır.Yalancı emzikler sürekli olarak kullanıldıkları zaman, etki alanları içindeki dokulara uzun süreli anormal etki yapacağı için o bölgelerde düzensizlik ve çeşitli kapanış bozukluklarına neden olmaktadır.

5. Yatış Şekli: Yatış şekli, çoğunlukla alt çenenin yatma sırasındaki konumunu belirler. Bu da bize alt çenenin ortalama günde 8 saathangi konumda olduğu hakkında bilgi verir.
Örneğin yüzü koyun yatan bir çocuk ile sırt üstü yatan bir çocukta alt çenenin konumu farklıdır. Uyurken sürekli aynı tarafa yatıp elini veya yumruğunu yüzüile yastık arasına koyma alışkanlığı olan kişilerde o tarafta yüz devamlı bir basınç altında bulunacağı için ortodontik problemler çıkabilir.

 6. Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırmagibi kötü alışkanlıklar.

 7. Süt dişlerinin erken kaybı.

 8. Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.

 9. Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler.

10. 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler.

11. Genetik olarak yatkınlık.

12. Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.

YETIŞKINLERDE ORTODONTI

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Ayrıca artık braketler diş renginde porselenden yapılmaktadır. Böylece braketlerinizi kolay kolay kimse farkedemez. Tedavi, hastanın problemi ve yaşına göre 3 ay ile 30 ay arasında sürer.

NEDEN ORTODONTİ?
 • Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.
 • Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde birtakım problemler başlar.
 • Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.
 • Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.


Ortodontik braketlergülüşünüzü düzenlemek ve sağlığınıza kavuşmak için en iyi seçeneklerdenbiridir.

ORTODONTIK TEDAVINIZ SIRASINDA DIKKAT ETMENIZ GEREKENLER
 • Braketler yiyecek ve bakteri plağının kolayca toplanmasına sebep olurlar. Bu yüzden ağız bakımı büyük önem taşır. Orta yumuşaklıkta bir fırça kullanmak gerekir. Özel ortodontik fırçaların kullanılması da yararlı olur.

 • Superfloss diş ipi kullanmak hijyenin tam sağlanması açısından büyük önem taşır.

 • Ağız hijyeninizi sağlamak için size yardımcı olacakdiğer bir yardımcı materyal ise interdental fırçadır.

 • Ayrıca ağız gargaraları fırça ve diş ipinin yanında yardımcı olarak kullanılabilir,ama unutmayın ki asla fırça ve ipin görevini göremezler.

 • Elma, havuç gibi sert yiyecekler bıçakla kesilerek yenmelidir. Yoksa braketlerin kırılmasına neden olabilirler.

 • Özellikle kabuklu vesert çerezler braketlerin kırılmasına sebep olabileceği için bunların tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

 • Karamel gibi yapışkan yiyecekler braketlere yapışıp hem çürümelere hem de braketlerin kırılmasına neden olabilir. Bu dönemde dişeti sağlığınız açısından rutin kontrolleriniz büyük önem taşımaktadır.
Bu Konu İle İlgili Soru ve Cevaplar
Soru : 2002 doğumlu kızımda alt çene de dişler ilerde. En erken tedaviye ne zaman başlanır? Tedavi aralığı nedir? İzmirde iyi bir çocuk diş doktoru ismi verebilirmisiniz.
Cevap :
Malesef İzmir den bir ortodontist tanımıyoruz ama araştırarak size döneceğiz. Ailede alt çene gelişim fazlalığı var ise en kısa zamanda bir ortodontiste göstermekte fayda var.Ailede böyle bir durum yok ise alışkanlığa bağlı alt çeneyi öne getirme durumu olabilir ki bunun tedavisi daha kolaydır. Bunun hangi tip olduğunu ancak muayene ile anlayabiliriz. Alt çenenin hızlı büyüdüğü durumlarda erken dönemde bu gelişimi yavaşlatıcı tedbirler alınabiliyor.Sizin gibi bilinçli bir annesinin olması kızınız için büyük bir şans
Soru : Merhaba. Ben 24 yaşındayım. Ön dişlerinde yamukluk var.Ne gibi bir tedavi uygulayabilirim? Zaman olarak ve fiyat olarak ortalama ne kadar olabilir? Şimdeden teşekkürler.
Cevap :
1.Ortodontik tedavi: Çapraşıklığın durumuna göre tedavi 6ay ile 1.5 yıl arasında sürer. Eğer kesinlikle ortodontik tedavi istemiyor iseniz; 2. Porselen laminate veneer: Bu yöntemde dişlerin sadece ön yüzünden çok az madde kaldırılarak tırnak şeklinde porselenler ile güzel bir gülüş tasarlanmaktadır. Bununla ilgili fotoğrafları internet sitemizde vakalar-porselen laminate bölümünde bulabilirsiniz. Yaklaşık işlem 7-10 gün arasında sürmektedir. Fiyat laminate çeşidine ve kaç dişin yapılmasına bağlı olarak çok değişkenlik göstermektedir. İlginize teşekkür ederiz
Soru : Ortodontik tedavide erişkin yaşta çekilen dişin yerine herhangi bir aparey konuyormu yoksa o bölge boşmu kalıyor Teşekkürler
Cevap :
Erişkin dönemde ortodontik amaçlı çekilen diş boşluğu ortodontik tedavi sırasında kapatılır. Yara yeri iyileştikten bir süre sonra apereyler takılabilir.Eğer siz tedaviden vazgeçtiniz ve asla ortodonti yaptırmayı düşünmüyür iseniz boşluğu implant yada köprü uygulaması ile kapatmak gerekmektedir.
Soru : SELAMLAR.BEN 23 YASINDA BIR BAYANIM.ORTODONTİ TEDAVİSİNE BASLAMAK İSTİYORUM.FAKAT BU KONUDA PEK BİR BİLGİM OLMADIGI İÇİN KAFAMA TAKILAN SORULAR YUZUNDEN TEDAVİM GECİKİYOR.BENİM SORUM:ORTODONTİ TEDAVİSİ ( HASTAHANE DISINDA) ÖZEL YAPTILIRSA ÖDEDİĞİMİZ FİYATIN %50 VEYA %60'INI GERİ ALABILIYORMUYUZ.BİR DE TEDAVİ ONCESİ DİŞ TEMİZLİĞİ MUTLAKA YAPILIYORMU( DİŞ TAŞI VB) AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SAYGI İLE..
Cevap :
Eğer çalıştığınız kurum ortodonti tedavisini asgari ücret üzerinden karşıyor ise, siz özelde tam ödemenizi yapıp kurumunuzdan asgari ücret kadarını alabilirsiniz. Diş taşı temizliği 6 ayda bir defa yapılması gereken bir uygulamadır. Hem taşlar hemde nekrotik dokular temizlenerek diş eti sağlığı korunur. Güveninize teşekkür ederiz
Soru : sayın uzman, kapanma sorunu nedeni ile 15 aydır ortodontik tedavi görüyorum.tedavim başarılı bir şekilde tamamlanmak üzere.ancak sağ yanağımda çiğneme kaslarının gelişmesinden kaynaklı bir şişme var.bu şişmenin botox ile geçici olarak tedavi edilebileceği söylendi.bir de ameliyat önerildi.ancak bu ameliyetın hangi uzman tarafından yapılacağını ve iyi sonuçlar alınıp alınmadıgını ve risklerini öğrenmek istiyorum.teşekkür ediyorum.
Cevap :
Bu büyümenin tam nerede olduğu, nekadar büyüklükte olduğunu görmeden yorum yapmak çok zor. Tükrük kanallarında olan taşda bu tür büyümelere neden olabilir. Tam nedeninin araştırılması gerekiyor. Bizim bilgilerimiz dahilinde böyle bir ameliyat yok. Bizim size tavsiyemiz cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine bu konu ile ilgili muayene olmanız.
Soru : Ben ortodontık tedavı goruyorm ve halka takılan ust molar dısım morardı.braketlerım cıkınca normal rengıne dönermı..neyapmalıyım dısımın tekrar beyazkaması ıcın
Cevap :
Büyük bir olasılıkla dişiniz renklenmiştir. Ortodontik braketler nedeni ile fırçalamk daha güçleşir ve bir takım renklenmeler meydana gelir. Bahsettiğiniz halka dişe bir yapıştırıcı ile tuturuluyor ve bu yapıştırıcıda zamanla renkleşiyor. Eğer renklenme ise halka çıkınca geçecektir. Ortodonti hastalarında fırçalama güçlüğünden dolayı çürükte sık görülür. Bu yüzden hekiminizin görmesinde fayda var.
Soru : 28 yaşındayım.Ön üst dişimin birinde çarpıklık var.Özellikle yandan bakıldığında göze çarpıyor. Bunun dış görünüşü bozmadan ortodontik tedavisi mümkün mü? Tedavisi ne kadar zaman alır? Teşekkürler
Cevap :
Dış görünüşü bozmadan porselen braketler kullanılarak veya basit vakalarda invisalign denen şeffaf plak yöntemi ile tedavi etmek mümkün. Muayene etmeden zaman vermek çok zor. Vakaya göre 6ay ile 1.5 yıl arasında değişmektedir.
Soru : Ben 27 yaşındayım, dişlerimde çarpıklık ve kapanış bozukluğu var. Bu durum telle veya uyguladığınız plaketlerle düzeltilebilirmi? Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim
Cevap :
Evet her iki yöntemlede düzeltme yapılabilir. Ortodontik tedavi ile dişlerinize tel takılarak yaklaşık 1-1.5 yıl gibi bir sürede sonuç elde edilir. Dişlerinizden hiç bir madde kaldırılmaz, dişlerde form değişikliği yapılamaz. Sadece eğri olanlar düz hale getirilir. Laminate veneer yöntemi ile yaklaşık 10 gün gibi bir sürede yeni bir gülüşe kavuşursunuz. Bu yöntem de dişlerinizin sadece ön yüzünden hafif bir madde kaldırılır ve istenen renk ve formda yüzünüzle uyumlu porselen laminate veneerler takılır. Burada önemli olan sizin ne istediğiniz. Sadece eğri dişlerinizi düzeltmek istiyorsanız ve 1-1.5 yıl gibi bir süre tel takmak bir problem teşkil etmiyorsa, doğru olan tedavi yöntemi ortodontidir. Ama daha kısa sürede sonuç almak ve yeni renk ve formda yeni bir gülüşe kavuşmak istiyor iseniz laminate veneer yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu konu ile ilgili fotoğrafları vakalar bölümünde bulabilirsiniz.
Soru : Yanak ısırmak kanser nedeni olabilir diye okudum. Benim ağzımda teller var ve yanaklarımı aşındırıyorlar aynı hesaba gelir gibi geldi.Sizce de kanser sebebi olurmu bu durum? Teşekkürler
Cevap :
Evet uzun süreli travma kanser sebebi olabilir. Fakat tellerin yaptığı tahrişin böyle bir etkisinin olma ihtimali bile olsa emin olun kimsenin ağzına tel takılmazdı. Bu tahriş hem kısa süreli hem de hafif olduğundan böyle bir tehlikesi yoktur. Bahsedilen travma yıllarca yanak ısırmak veya çiğnemek olabilir. Bu bile çok az bir oranda kanser ihtimalini arttırır. İlgi ve güveninize teşekkür ederiz
Soru : merhaba 7 yaşın bir kızım var alt çeneden 2 dişi çıktı yerine gelen dişlerin biri yamuktu bende bir diş doktoruna götürdüm doktorun söylediği çene yapısının ufak olduğunu ve çıkacak dişlerinde yamuk olacagını ve 12 yaşına kadar beklememizi söyledi acaba beklemelimiyiz yoksa bir ortodonti uzmanınamı başvurmalıyız
Cevap :
Ortodonti tedavisi tüm kalıcı dişler çıktıktan sonra yapılan bir tedavidir. Buda yaklaşık olarak 12 yaş demektir. Ama eğer çeneler arasındaki orantıda problem varsa daha erken yaşta ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesinde fayda var.
Soru : Merhaba 19 yaşındayım. Üst ön 2 dişim ve üstteki köpek dişlerim diğerlerine göre oldukça ileride ve ayrıca daha uzun. daha önce danışmak için gittiğim bir ortodontist hekim, bunun çene yapımdan kaynaklandığını ve tel takmam gerektiğini söylemişti, Ama ben tel takmak istemiyorum. Bunun başka bir yolla çözümü mümkün olmaz mı? ( porselen diş yaptırmak vb...) sorunum yüzünden gülmek dahi istemiyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.
Cevap :
Elbette herşeyin alternatif bir çözümü daha vardır. 19 yaş için dişleriniz hiç kesilmeden güzel dişlere kavuşmak en idealidir. Kısacası, sizin durumunuzda en koruyucu tedavi ortodontik tedavidir. Bunun alternatifi sadece laminate veneerler olabilir. Porselen ya da kompozitten hazırlanan ve dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılan bu yaprakçıklar hem estetik hemde sağlamdır. Size kaç tane gerektiğini görmeden söylemek malesef mümkün değil. Kesinlikle dişlerinizi kestirerek jaket kuronlar (kaplama) yaptırmanızı önermiyoruz. Bu hayat boyu üzüleceğiniz yanlış bir karar olur. Dişlerinize minimum dokunarak maksimum estetiği elde etmenizi öneririz.
Soru : slm köpek dişim çıkmadı içte yandaki dişin dibine doğru büyüyor ve onu çürütüyor doktorlara da güvenemiyorum almasınlar istiyorum normal yolla yerine nasıl getirilir ve büyütülür ? diş konusunda nazik ve anlayışlı bi doktor ismi verir misiniz ? geneli kaba da
Cevap :
Melek hnm, karşınıza uyum sağlayamadığınız doktorlar çıkmış olabilir ama geneli için kaba demek yanlış olur. Bir bayan hekim deneyebilirsiniz. Çıkmayan bir dişin doğal yolla müdehale yapılmadan yerine gelmesini sağlamak mümkün değil malesef. Kanin dişinizi elbette çektirmemek için elinizden geleni yapın . Ağızın estetiğini de sağlayan en önemli dişlerden biridir. Fakat bekleyerek bir sonuç elde edemezsiniz. Bir ortodontiste başvurun. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Ben 2.5 yıl ortodontik yedavi gördüm daha sonra 6 ay kadar koruyucu kullandm ancak şimdi dişlerimde biraz kayma oldu farkedilmiyor ancak ben farkındayım tedaviyi tekrarlamak istemiyorum daha kolay bir çözümü var mı ne yapmalıyım?
Cevap :
Koruyucuyu en az 2 yıl kullanmak gerekiyor. Dişlerinizi hekiminiz arkadan incecik bir tel ile sabitliyebilir. Böylece dişlerinizin hareketi durdurulmuş olur. Maalesef eski haline dönmesini sağlamak için tekrar tedavi etmekten başka pek çare yok. bazen küçük hareketler özel olarak hazırlanmış sert plastiklerlede sağlanabiliyor. En iyi çözümü ortodontistiniz sizi muayene ettikten sonra söyliyecektir.
Soru : Merhaba Yaşım 17. 1 Ay 10 Gün Evel Dişlerime Tel Taktırdım. Ön Dişlerimin Yanındaki bi diş gerideydi ve kopek dişimde bu yüzden tamamen çıkamamıştı kökünün bi bölümü yukarıdaydı. şimdi o diş aşa indi ve yerine oturdu. arkada çıkan diş ise onla ön dişin arasına dayandı. Dişin 1 1 Bucuk cm si fazla geliyor. yani diş yandan bir bucuk santim olsa öne gelecek. ama Şuan gelemiyor. 1 2 haftadırda hiç bi deişiklik Göremiyorum.Acaba Çıkacak yer bulamıyormu.? Düzelmicek diye Telaşlanıyorum. Siz Bu Konu hakkında ne diceksiniz acaba? Şimdide Teşekkürler , Saygılar.
Cevap :
Merak etmeyin düzelecektir. Ortodonti tedavisi biraz sabır isteyen bir tedavidir. Yeteri kadar yer olmasada hekiminiz diğer dişleri yandan hafif törpüleyerek yerine oturtur. Mutlaka endişelerinzi hekiminizle paylaşın.
Soru : 12 yaşındayım 8 adet süt dişim dökülmemiş durumda ortodontistim tedaviye hem dişlerimi çekerek hemde tel yöntemi ile çene yapımı genişleterek başlayacağını belirtti.Üst çene dişlerim den 3-4 tanesi çarpık bir görünümde.Hem diş çekimi hem tedavi bir arada uygulanırmı?Zira anadişlerim henüz gelmedi bu tedavinin yarırı veye zararlarını belirtirseniz memnun olurum . Ayrıca daha uygun bir tedavi yöntemi varsa lütfen belirtiniz...
Cevap :
Öncelikle, 12 yaşında bu kadar düzgün bir Türkçe ile ve bu kadar kibarca soru sorduğun için seni ve aileni tebrik etmek istiyoruz. Endişelerinde çok haklısın ancak 12 yaş çene genişletme işlemi için uygun bir zaman. Sanırız bu sebeple hekimin kalıcı dişlerin gelmesini beklemek istemiyor.Zaten çene genişletme esnasında da bir vakit geçecek ve süt dişlerin çekildiği için kalıcıların sürmesi de hızlanacak. Seni görmeden en uygun tedavimidir elbette bilemeyiz ama ortodontik tedavinin senin yaşın ve problemin için en iyi tedavi olduğunu söyliyebiliriz. İlgi ve güvenin için teşekkür ederiz
Soru : Şuan dişlerrim aralıklı diye ortodontı tedavisi görüyorum. Ama doktor tedavim biitikten sınra benim o dişimin ayrı kalmasını saglayan eti kesıcek gerek var mı ve çok acır mı? birde dişlerimn aralığı kapandıgında tekrar açılma olmaz demi??tesekkurler..
Cevap :
Merak etmeyin bizim frenelum dediğimiz kucuk et parçasını pek çok vakada keseriz. İlk başta hafif bir hassasiyetiniz olsada bir süre sonra geçer. Dişerinizin aralığı kapandıktan sonra yani ortodontik tedaviniz bittiklten sonra hekiminiz dişlerinizi arkadan incecik bir tel ile sabitleyecektir. 2-3 yıl bu ince tel dişinizde kaldıktan sonra herhangi bir oynama olması çok zor.
Soru : porselen braket kulluanarak diş teli tedavisi görüyorum . ancak porselen braketler sararmaya başlıyor . dişlerimi en az 4 defa , ve her sigara içtikten sonra fırçalıyorum . beyazlatma yönteni var mı veya sararmasını nasıl engellerim , diş doktorum saymış olduğu tüm yasak gıdaları tüketmiyorum. sigara için bişey dememişti . onun etkisi var mıdır. şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :
Kesinlikle, sararmanın sebebi sigara. Airflow denen bir kumlama işlemi ile temizlenebilir ama sigar içmeye devam ettiğiniz için kısa sürede tekrar oluşacaktır. Beyazlatıcı özellikte diş macunları kullanın ve bol bol diş fırçalayın. Sigara 1 numaralı boyayıcı ajandır. Birde çay içiyorsanız bu lekelerden uzak durmak zor olacaktır. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Merhaba şuan 22 yaşındayım lisedeyken diş çektirmiştim galiba o yüzden şimdi dişlerim arasında boşluklar var diiş teli ile bu sorun çözülebilir mi? veya başka bi yolu var mı? aydınlatırsanız sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :
Diş teli dediğiniz ortodontik tedavi ve elbette çok işe yarar. Başka alternatif olup olmadığını muayene etmeden anlamak mümkün değil. Yinede yaşın bu kadar uygunken bir ortodontiste öncelikle görünmeni öneririz. İlgi ve güvenine teşekkürler
Soru : Ben 16 yaşındayım dişlerimde çapraşıklık var damağımda diğer dişin üzerinde diş var ve çenem küçük tedavi aşaması ne kadar sürer acaba ?
Cevap :
Sevgili Olcay, dişhekimliği oldukça karışık bir alandır yani senin 2 satırda yapacağın tarifle benim sana tedavi aşamalarını anlatmam pek mümkün değil. Fakat 16 yaş özellikle erkekler için çene darlıklarının tedavi edilmesinde limit yaşlardan. Bu sebeple acilen bir ortodontiste başvurup tedavini başlatman gerektiğini söyleyebiliriz.. İlgi ve güvenine teşekkürler
Soru : ben 17 yasındayım ve iki ön dişim diğerlerinden çok önde diğer dişlerim düzgün.tel takmak istemiyorum başka bir yöntemle düzelebilir mi?
Cevap :
Bu tip düzeltmeler için illa o bildiğiniz stilde tel takılması gerekmiyor. Çeşitli alternatifler var. Mutlaka bunlardan birini uygulamayı tercih etmek gerekiyor. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : ben 18 yaşindayım ön dişlerim biri önde biri geride tel takmaya utanıyırum bu yaştan sonra başka bir çözüm yolu yok mu ne olur yardım edin
Cevap :
18 yaş tel takmaktan utanılacak bir yaş değil ve problem sadece bundan ibaretse çok kısa sürede tedavi edilebilir. Başka bir çözüm aramanı hiç tavsiye etmeyiz. En doğrusu dişlerini oldukları gibi dokunulmadan muhafaza etmektir. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Merhaba ben 20 yaşındayım 4 yıl kadar ortodonti tedavisi gördüm geçen sene tedavim bitmişti, fakat dişim bir miktar tekrar geriye kaydı. Tedaviyi İzmirde görmüştüm şimdi İstanbuldayım acaba yine ortodonti tedavisi mi görmek zorundayım.
Cevap :
Ortodonti tedavisi gördükten sonra dişlerinizin tekrar hareket etmemesi için bir kaç yıl arkadan ince bir telle sabitlemek gerekmektedir. Eğer böyle bir işlem yapılmadıysa hareket olabilir. Bir ortodonti uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz.