Ana Sayfa
Estetik Diş Hekimliği
Genel Diş Hekimliği
İmplant
Diş Hekimliğinde Lazer
Bunlari Biliyormuydunuz ?
Sitede Arama Yap
 
Soru Cevap
Sorularınızın cevaplarını bu kanaldan takip edebilir yeni sorular yöneltebilirsiniz..
Randevu

Cerrahi  

Diş hekimliğinde cerrahi esas olarak çeneler ve dişleri içeren her türlü çekim,operasyon(kistler, tümoral oluşumlar vb)ve doku(kemik ve yumuşak doku)eksiltme - ilavesini kapsar. Günümüz diş hekimliğinde 20 yaş dişi çekimleri hariç diş çekimleri çok azalmıştır.

20 YAŞ DİŞLERİ

20 yaş dişleri (akıl dişleri)ağızdaen sık soruna neden olan dişlerdir. Çenede yeterli alan olmadığı durumlarda 20 yaş dişleri gömük yada yarı gömük kalır ve aniden yüzde şişmeye, çenelerin kilitlenmesine ya da şiddetli bir ağrıya sebep olurlar. Bu nedenle 20 yaş dişlerinin mutlaka kontrol edilmesi ve gerekli ise çekilmesi önemlidir.
Genç yaşlarda yapılan operasyonlar teknik olarak daha kolaydır ve iyileşme daha çabuk olur.

20 YAŞ DİŞLERİNİN ÇEKİLME NEDENLERİ?

1. ÇÜRÜK: 20 yaş dişinin pozisyonundan dolayı o dişte veya komşu dişte çürük görülebilir.

2. DİŞ ETİNDE ENFEKSİYON: 20 yaş dişinin tam çıkmadığı durumlarda yemek artıkları ve bakteriler 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinin altına girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda ağız kokusu, ağrı, yüzde şişme ve ağız açıklığında azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler aracılığı ile yanak ve boyuna doğru yayılabilir.

3. BASINÇ AĞRISI: Sürmeye çalışan 20 yaş dişinin komşu dişlere basınç yapmasından dolayı ağrı olabilir. Bazı vakalarda bu basınçtan dolayı dişlerde aşınma olur.

4. ORTODONTİ: Pek çok genç hasta dişlerindeki çapraşıklıkları düzelttirtmek için ortodontik tedavi görmektedir. 20 yaş dişleri sürerken yer darlığı nedeniyle özellikle ön bölgede diş çapraşıklıklarının artmasına neden olur.

5.PROTEZ: Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yaş dişleri sürmeye başlarsa protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilirler. Bu yüzden total protez yapılacak hastalarda da panoromik röntegen incelemesi büyük önem taşır.

6. KİST OLUŞUMU: Gömük yada yarı gömük 20 yaş dişinin çevresindeki yumuşak dokuda kist oluşabilir. Bu kist ve dişin alınması, ileride oluşabilecek kemik ve komşu diş harabiyetini önleme açısından büyük önem taşır. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelişebilir veya kistin aşırı büyümesine bağlı olarak çenede spontan kırıklar meydana gelebilir

7.AĞIZ KOKUSU:20 yaş dişlerinin etrafında meydana gelen dişeti cepleri ağız kokusunun en önemli sebeplerinden biridir.

OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Bu Konu İle İlgili Soru ve Cevaplar
Soru : Merhaba gomülü 20 lik dişimi uzun bir operasyonla çektirdim, 6 dikiş var acaba dikişer alınırken acı oluyormu? doktoruma gore hiç acısı yok ama pek inandırıcı gelmedi!
Cevap :
İyi Günler, Dikis alma islemi cok basit bir islemdir.Hicbir sey hissetmezsiniz, endiselenmeyin. Ilginiz icin tesekkurler
Soru : Kemik grefti yaptırdım 4 gün oldu alt çeneye ne zaman şişlik iner yemek yiyemiyorum implantlarım konmadı henüz yemek yemem sakıncalımı enfeksiyon riskim varmı teşekkürler
Cevap :
Her türlü cerrahi müdehalede elbette enfeksiyon riski vardır. Fakat operasyon esnasında ve sonrasında alınan önlemlerle bu risk minimuma indirilir. Size mutlaka nelere dikkat etmeniz gerektiği söylenmiştir. Yemek yememek diye bir durum söz konusu olamaz. Beslenemezseniz iyileşme de yavaşlar. Eğer anlayamadığınız yada eksik anladığınız bir şeyler olduğunu düşünüyorsanız hekiminize başvurmanızı öneririz. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : yirmi yaş dişim çıkmaya başladı yaşım 31. çıkan diş üst tarafta ve yanagıma doğru çıkıyor. yanağıma temas ettiği noktada hafif bir yara oluşmaya başladı. ne yapmalıyım çıkan dişte ve yanındaki dişlerimde herhangi bir ağrı yok
Cevap :
20 yaş dişinizi çektirmekten başka bir çare yok. Yanağınızın içindeki yara bu diş orada durduğu müddetçe sıklıkla tekrarlayacaktır.
Soru : Iyi gunler, 20 yaş dişi ağrılı olarak çıkıyor ve kulağıma da ağrı yansıyor. Ne tür bi yöntem önerirsiniz ağrıyı azaltmak için, teşekkürler. Yaşım (22)
Cevap :
Öncelikle ağrının kaynağı önemli. Hafif şiddette ve sürekli, künt bir ağrı ise gerçekten de diş sürerken oluşan ve hafif bir ağrı kesici ile geçebilen diş sürme ağrısıdır. Çok uzun sürmez ve büyük bir rahatsızlık vermez. Fakat şiddetli ve artan bir ağrı ise sürme esnasında oluşan iltihabi bir durum olabilir. Bu tip ağrılarda tedavi seçenekleri çeşitlidir. Bir dişhekiminin görüp ya küçük bir cerrahi operasyon yapması ya da uygun antibiyotiği reçete etmesi gerekir.Bazı durumlarda da dişin sürebileceği yeterli alan yoktur ve dişetinde oluşan cep iltihabın sürekli devam etmesine neden olur. Böyle vakalarda en uygun çözüm dişin oradan alınmasıdır.
Soru : Merhaba 33 yaşındayım 20 lik dişlerimden sadece 1 tanesi çıktı ve ön dişlerimin üstsüte binmesine sebep oldu. Diğerleri çıkmadı doktorumun söylediğine göre çıkmayan dişler çenemde kaymaya sebep oluyormuş yemek yerken veya bir şey çiğnerken tıkır tıkır sesler geliyor ve çenemde zaman zamn ağrı oluyor. Ne yapmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.
Cevap :
Eğer çene darlığı mevcut ise 20 ‘lik dişler ağızda sıkışıklığa sebep olabilir. Ayrıca diğer 20'lik dişleriniz gömük olarak ağızda ise (Panoromik röntgen ile beraber muayene etmek gerekir) ileride bir probleme sebep vermemesi açısından ( bir anda ağrı ve şişlik gibi) bunların alınması gerekir. Bir şey yerken gelen tıkırtı sesleri ve ağrı çene ekleminizden geliyor. Dişlerinizi ya çok sıkıyor yada gıcırdatıyorsunuz. Bunu için yapılacak bir gece plağı ile rahatlama sağlanacaktır. Ayrıca havuç, elma gibi sert yiyecekleri ısırarak değil bıçakla keserek yemenizi tavsiye ederiz. Böylece ekleminize gelecek yükü azaltmış olursunuz. Bunun dışında sakız çiğnemekte eklem için iyi değildir.
Soru : Şu an 28 yaşındayım. 20 yaş dişlerimle ilgili problem yaşıyorum. Yaklaşık olarak her ay bu dişlerimden biri şiddetli sancılar yaşatıyor bana. Ağzımı açıp kapatamıyorum, yutkunurken boğazım ağrıyor. Dişlerimde ağrılı bir zonklama hissediyorum. Bu sorunumla ilgili bana yardımcı olabilirseniz beni büyük bir dertten kurtarmış olacaksınız. İlginize şimdiden teşekkürler..
Cevap :
Anlattıklarınız 20 yaş dişlerinizin çenelerinizdeki yer darlığı sebebiyle tam olarak süremeyip gömük kalmasından kaynaklanıyor gibi gözüküyor. Öncelikle bir panoromik film ile 20 yaş dişlerinizin pozisyonları tespit edilmeli ve gerekiyorsa çekilmelidir. Aksi halde 20 yaş dişlerinizden kaynaklanan bu rahatsızlıklar size daha ciddi problemler çıkarabilir.
Soru : 6 yaş dişim çürüdü, bu yüzden hekime gittim.doktorum bu dişin kurtarılamayacagini söyledi yani çekilmesi gerektiğini söyledi bende çektirdim.Ağır bir çekim olduğunu söyledi ilk gün zonklayarak şişti antibiyotik kullandım şişlik biraz indi fakat bir hafta geçti hala hafif şişlik var ve yanindaki dişin altında kemik gözüküyor dişin çekildiği yerdede beyaz kemik görunüyor.yani çekimden memnun olmadım o bölüme alişamadım ne yapabilirim.sorumu yanitladiğiniz için şimdiden teşekkürler.
Cevap :
Keşke dişinizi çektirmeden önce bize danışabilseydiniz. 6 yaş dişleri, diş dizisinin dengesini sağlayan ve çiğnemede önemli bir yer tutan dişlerdir. Çoğu zaman da ilk çürüyen dişlerdir. Çürük diş çekimi için bir neden değildir, dişiniz çok büyük ihtimal ile kurtarılabilirdi. Diş çekimi sonrası iyileşme alanında şişlik ve bu beyaz görüntü normaldir. Ağrınız yoksa 1-2 hafta sonra düzelecektir merak etmeyin. Çekim yerinizi temiz tutmaya çalışın. Ağrı varsa gecikmeden hekiminize başvurun alveolit denen bir iltihaplanma olabilir.Bu durumda hekiminiz çekim bölgesini temizleyip, ilaç yerleştirecek ve size antibiyotik verecektir.
Soru : 1998 yılında sağ alt 20 lik gömülü dişim ameliyatla alındı. sonrasında sağ alt dudağımda oluşan uyuşukluk hala geçmedi. Acaba bu durum hiç geçmeyecek mi? aydınlatırsanız sevinirim.
Cevap :
Dişiniz çekildikten buyana 7 yıl gibi uzun bir süre geçmiş. Sanırım anestezi yada çekim sırasında sinirde geri dönüşü olmayan bir travma olmuş. Geçebilecek bir şey olsaydı bu kadar uzun sürede geçerdi. Geri dönüşümü olan harabiyetlerde 3-5 ay gibi bir sürde bu hissizlik durumu geçer. Genede diş cerrahisi konusunda uzman bir hekime görünmenizde fayda var.
Soru : Yirmiyedi yaşındayım ve sol taraftaki yirmilik dişim biraz çıktı sağ taraftaki hiç çıkmadı şu ana kadar.Bu bir sorun yaratırmı ayrıca ne zaman yirimilik dişim çıkmaya başlasa çenemde bir ağrı oluyor sanırım bu normaldir ama baş ağrısı yapıyor.bu doğalmıdır.yirmilik dişler çıkarken baş ağrısı yaparmı?
Cevap :
20 yaş dişleri çıkarken baş ağrısı yapabilir. Bir panoromik rötgen (tüm ağzı detaylı gösteren röntgen) çektirtin. Bu röntgen sayesinde hekim tüm 20 yaş dişlerinizin var olup olmadığını ve konumlarını görebilir. Bizim size tavsiyemiz çıkan 20 yaş dişinizi ve bu rötgeni cerrahi konusunda uzman bir hekime göstertip gerek görülürse dişinizi çektirtmeniz.
Soru : üstteki 20lik dişlerimden birini çektirdim.4.gün ve hala şiş şimdi buz kompresinin faydası olurmu?birde antibiotik kullanmama rağmen sanırım apse olusuyor ne yapmalıyım
Cevap :
Genelde 20 yaş çekimlerinde kemiktende almak gerektiği için şişlik olması normal. 4.günden sonra buz kompresi yapmak şişliğiniz azaltnaz. Buz komresi çekimden hemen sonra şişlik az olsun diye yapılır. Çekim yerinin içine gıda artığı kaçıyor ve oyüzdende iltaplanıyor olabilir. Hekiminize gidin, hekiminiz içini özel solüsyonlarla yıkayıp rahatlamanızı sağlıyacaktır.
Soru : Diş kök ucu rezeksiyonu ile ilgili bir sorum olacak. Eşim 27 yaşında ve yaklaşık 10 yıl önce ön iki üst dişine birkaç problemli operasyonla kanal tedavisi ve kaplama yapılmış. Bu işlem sonrası bir müddet sonra ön iki diş üstü diş etinde morarma oluşmuş. İlgili diş hekimi operasyon sonrası bu bölgede kan dolaşımı durduğu için diş etindeki renk değişiminin normal olduğunu söylemiş. Rahatsızlık duyulmadığı için eşim üzerinde durmamış. Birkaç gün önce diş kontrolü için gittiğimizde röntgen sonucunda söz konusu ön iki üst dişlerin kök kısımlarında enfeksiyon oluştuğu ve zaman zaman diş eti aralığından dışarı atıldığı için muhtemel yüz şişmesi çene kilitlenmesi gibi olumsuzlukları önlediği ve acil olarak müdahale edilmesi gerektiği söylendi. İki tür müdahale olabileceği bunlardan birisinin sözkonusu iki dişin çekilerek köprü protez yapılabileceği, ikincisinin de diş kök ucu rezeksiyonu ve yeni kaplamaların yapılabileceği söylendi. Diş etindeki morarmanın kaplamaların diş etine baskı yapmasından kaynaklandığı için yeni kaplamaların gerekli olduğu belirtildi. Şu an eşim dişlerinden herhangi bir rahatsızlık duymamaktadır. Böyle bir durumda diş kök ucu rezeksiyonunu tavsiye edermisiniz? Enfeksiyonlu bir bölgeye direkt cerrahi müdahale doğrumudur? İlginiz için şimdiden teşekkürler
Cevap :
Esinizin su an icin herhangi bir problem duymaması, hic bir problem olmadıgı anlamına gelmez. Genelde agrı oldugunda oldukca gec kalınmıs demektir. Bizim size tavsiyemiz bu disleri kanal konusunda uzman bir doktora gostermeniz. Kanal doktorunun yorumları sizin gibi bir vakada onem tasımaktadır. Mumkun oldukca bu disleri kurtarmaya yonelik tedavilerin denenmesini oneririz. Kok ucu rezeksiyonu oldukca teknik isteyen bir konudur ve mutlaka bir uzman tarafından yapılmasında fayda vardır.( Cerrah veya kanal doktorlarının bazıları bu operasyonu iyi bir sekilde yapar) Dis etindeki morluk kaplamaların diş etine baskı yapmasından kaynaklanıyordur. Yeni ve dis eti ile uyumlu kaplamalar ile degistirilmesinde fayda var.
Soru : slm benim 20 lik dişim cıkmaya başladı ama cok ağrı yapıyor ve yüzüm biraz şişdi ve diş cıkamıyor ben bunun için neyapmalıyım?.diş normal bir şekilde cıkıyor sanırım ben 27 yaşındayım bu nun bana bir zararı olurmu? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Cevap :
27 yaş 20lik dişlerin çıkması için oldukça geç bir yaş. Muhtemelen yer darlığı ya da dişin pozisyonu sebebiyle dişiniz zamanında sürememiş ve şimdi tekrar haraketlenerek sürmeye çalışıyor. Ağrı eğer çok hafif bir rahatsızlık seviyesinde ise bir problem olmadığını söyliyebiliriz. Fakat siz çok ağrıdan ve hafif de olsa bir şişlikten söz ediyorsunuz. Bunlar iltihap belirtileridir ve müdehale edilmesi gerekir. Kendi kendine düzelmez ve sonradan hem genel sağlığınız hemde ağız sağlığınız açısından ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.
Soru : Merhaba ben tamamen gömük ve yamuk olan sol üst yirmi yaş dişimi çektirdim.ve şişti acaba şiştikten sonra bu şişliği indirmeyi hızlandıracak herhangi bir krem ilaç vesaire bişeyler var mı?ve buz tutmaya devam etmelimiyim?Teşekkür ederim
Cevap :
Gomuk 20 yas dislerinde cekimden sonra sisilik olmasi cok normal ve bekledigimiz birseydir.ilk 24 saat aralikli olarak uygulalan buz kompresi sisligin daha az olmasini saglar. 24 saat gectikten sonra buz kompresin pek etkisi yoktur ve maalesef bu sisligi indirecek herhangi bir krem veya ilac yok. Ozellikle yaz aylarinda sicaktan dolayi bu sisilik daha fazla olur ve zamanla gecer. Kısacasi beklemekten baska careniz yok