Ana Sayfa
Estetik Diş Hekimliği
Genel Diş Hekimliği
İmplant
Diş Hekimliğinde Lazer
Bunlari Biliyormuydunuz ?
Sitede Arama Yap
 
Soru Cevap
Sorularınızın cevaplarını bu kanaldan takip edebilir yeni sorular yöneltebilirsiniz..
Randevu

İmplant Nedir?  
İmplantlar, diş kökü şeklinde titanyumdan hazırlanmış, çene kemiğine küçük bir operasyon ile yerleştirilen suni diş kökleridir.
Titanyum doku dostu bir malzemedir. Kemik ile özel bir bağ oluşturarak yerleştirildiği yere, hücresel olarak tutunur. Bu tutunma tamamlandığında (2-6 ay) üst yapı dediğimiz protezi hazırlama işlemine geçilir. Günümüzde implantlar tartışmasız olarak doğal dişe en iyi alternatiftir.

 

HANGİ DURUMLARDA İMPLANT YAPILIR?

1.Tek diş eksikliğinde
   
2.Birkaç diş eksikliğinde
   
3.Total dişsizlik vakalarında
   
HER HASTAYA İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?

İmplant yerleştirilecek bölgede çene kemiğinin implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Hijyen, implant uygulamalarında ayrıca önem taşımaktadır. O yüzden implant uygulanacak kişinin ağız bakımına dikkat etmesi implantın başarısında büyük rol oynamaktadır.

 
AĞRI OLACAK MI?

Operasyon hekim ve hastanın tercihine göre lokal yada genel anestezi altında uygulanır. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi biraz ağrı beklenebilir. Anestezi ve sedasyon ameliyat sırasındaki rahatsızlığı neredeyse tamamen önleyecektir. Ameliyat sonrası, diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir ağrı olabilir. Bunun için doktorunuz tarafından bu ağrıyı kesecek ilaçlar verilecektir.
Sizlerin diğer hastalarımıza, implant tedavisinden sonra nasıl hissettiklerini sormanızı isteriz. Doktorlarımız ve ofis ekibimiz kendinizi rahat hissetmeniz için herzaman yanınızdadır.

 

İMPLANT OPERASYONU VE PROTEZİN TAMAMLANMASI NE KADAR SÜRER?

Operasyon süresi implant sayısına ve hastanın durumuna bağlı olarak yarım saat ile birkaç saat arasında değişebilir. Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için (osteointegrasyon) yaklaşık olarak 2-6 ay kadar beklenir. Eğer gerek görülürse bu dönem süresince size geçici bir protez kullandırılabilir. Daha sonra vakanın özelliğine göre birkaç seans süren bir uygulama ile implant üstü protezleriniz takılır.
Bazı uygun koşulların sağlanabildiği durumlarda hiç beklemeden de protez yapılabilmektedir.

 

PAHALI BİR TEDAVİ MİDİR?

İmplant uygulamaları rutin diş hekimliği hizmetlerinden daha karmaşık ve uzun süreli işlemleri gerektirir. Ayrıca kullanılan malzemelerin değerli olmasından dolayı yüksek bir harcama gerektirirler. Fakat unutmamak gerekir ki implant uygulamaları ile gerek estetik gerekse fonksiyon açısından diğer tedavilere göre en ideal sonuçlar elde edilir.


 
İMPLANT’IN AVANTAJLARI NELERDİR?

• Daha estetik ve daha doğal bir görünüm sağlarlar.
• Dişler stabil kalır. İmplant üstüne yapılan total (damak), parsiyel veya sabit protezler hiç oynamaz. Tutuculuk maksimumdur.
• Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değişiklikler olur. İmplant’ların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir.
• Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece iyi çiğneyememeye bağlı olarak oluşmuş mide problemleri giderilir.
• Doğal görünüm ve estetiğin sağlanması ile kişinin kendine güveni artar.

 
İMPLANT’IN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

• Diğer tedavi alternatiflerine göre daha yüksek maliyette olması.
• Diğer tedavi alternatiflerine göre daha uzun zamanda tedavinin bitmesi.
• Hassas bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirmesi.
• İmplant öncesinde ağız bakımına önem veriyor olmak.
• İmplant sonrasında ağız temizliğine özen göstermek.

İMPLANT TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI NEDİR?

Yapılan bilimsel çalışmalarda implant başarısının %90-100 arasında değiştiği gösterilmiştir. Fakat elbetteki her tıbbbi işlemde olduğu gibi %100 garanti vermek mümkün değildir.

implant tedavisinin başarısı:

• İmplant öncesi ve sonrasında ağız sağlığı ve temizliğine özen gösterilmesine
• İyileşme döneminde kullanılan alkol ve sigara miktarına
• Genel sağlık durumunun iyi olmasına (Kontrol edilemeyen şeker hastalığı iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler)
• İmplant’ların steril bir ortamda yerleştirilmesine
• Endikasyonun hekim tarafından doğru konulmuş olmasına doğrudan bağlıdır.

İMPLANTLARIMA NASIL BAKACAĞIM?

Evde yapacağınız rutin bakım ve hekiminiz tarafından 3-4 ayda bir uygulanacak olan profesyonel temizlik yeterli olacaktır. Hekiminiz veya hiyjenistiniz implantlarınız ve üst yapısı bittikten sonra nasıl bir bakım yapmanız gerektiğini gösterecektir. Günde 2 defa ayıracağınız 3-4 dakika ile bu bakımı kolaylıkla sağlayabileceğinize emin olabilirsiniz.

 
Bu Konu İle İlgili Soru ve Cevaplar
Soru : Benim bir sorum vardi dis ektirmek ne kadar fiat olarak?ve ben dogumdan sonra dislerim cok kotu oldu v dolgularim dustu hep?ne yapmam lazim,ve agiz kokusu neden oluyo?tesekurler
Cevap :
Emine hanım bir diş hekimine başvurup kurtulabilecek dişlerinizin tedavisini yaptırmalı ,çekilmesi gereken dişler varsa bunlar hakkında da ne yapılabileceğini konuşmalısınız. Diş ekme dediğiniz implant işlemine ihtiyacınız olup olmadığını ve size uygun olup olmadığını ancak bir diş hekimi bilebilir. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Ağzımda hiç sağlam dişim yok kaç tane implant diş yapmalyım komple kaça maal olur
Cevap :
Bu şekilde bilgi vermemiz yada yardımcı olmamız mümkün değil. Bir diş hekimine muayene olmalısınız. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Implant fiati hakkinda malumat isterdim.Alt ve ust Implant Protese 2ser adet kafi mi? Takriben ucreti ne kadardir. Yurt disindan gelecegim icin max. ne kadar orada bulunmam lazim. sayglarimla
Cevap :
Tek implant operasyon ucretimiz 900Euro dur. Klinigimizde dentsplay Frialit implantlar kullanilmaktadir. Alt cene icin 2 implant girme cikma bir protez icin yeterlidir. Genellikle ust cenede 4-5 implant ile sabit protez tercih ediyoruz. İmplantlar alt cenede yaklasik 2 ay ust cenede 4 ay kadar gomulu kaldiktan sonra ust yapisi(protezleri ) hazirlanmaktadir. Hemen protezin yapilabilmesi icin gerekli sartlar siklikla bulunamamktadir. Operasyon icin 1 haftalik bir seyehat ve sonrasinda protezler icinde 10-12 gunluk bir seyehat yeterli olacaktr. Protez tipi ve implant sayisi netlesmeden daha detayli fiyat vermemiz mumkun degildir. Eger panoromik filminizi e-mail olarak yollarsaniz size bir planlama ve detayli fiyat verebiliriz. İlgi ve guveninize tesekkurler
Soru : İmplant uygulanan hasta, tomografi ya da MR gibi cihazlara girebilir mi? Kanser tedavisi görmüş, yüksek tansiyon hastalarına uygulanabilir mi?
Cevap :
Evet implant uygulanan hasta, tomogrofi ve MR çektirebilir. Kanser tedavisi görmüş olan hastalarda da, kontrol altındaki yüksek tansiyon hastalarında da implant uygulaması yapılabilir.
Soru : Alt-üst tam hareketli protez kullanıyorum. Şimdilik alt çeneyi implant yaptırmak istiyorum. En az kaç defa gelmek zorundayım.
Cevap :
Alt ön bölgeye yerleştirilecek 2 implant ile protez kullanımınız çok daha konforlu ve estetik bir hale gelir. Bizim çok sık yaptığımız ve kolay bir uygulamadır. 1. seansta implantlar yerleştirilir. Bir hafta sonra dikişler alınıp implantlar kontrol edilir. Sonra 2-3 ay süren implantların kemiğe tam tutunma evresi beklenir ve bu süre sonunda 3 veya 4 seansta alt protez bitirilir. Kliniğimizde Frialit marka implantlar kullanılmakta ve işlem implant uzmanı tarafından yapılmaktadır.
Soru : Merhaba ben 25 yasındayım ve yıllardır dıslerımle ılgılı sorunlar yasıyorumç son zamanlarda gitmekte oldugum doktorum iki kezdir 2 ayrı dşime implantasyon uygulaması yapıyor. sorunlu olan dişim söküpö anında tedavı edıp en gec yarım saat içinde yerine tekrar takıyor. yaptıgım arastırmalar sonucunda henuz hıc boyle bır ımplantasyon uygulaması duymadim. boyle bir uygulama var mıdır? varsa ve beni bilgilendirirseniz cok sevnirim.. tesekkurler
Cevap :
Bahsettiğiniz tedaviye reimplantasyon denir. Diş artık bulunduğu yerde tedavi edilemiyecek durumda ise son şans olarak genç insanlarda uygulanır. Çok az hekim tarafından uygulanır. Hassas ve oldukça beceri isteyen bir tedavi çeşididir. Biz genellikle 20 yaş dişlerini çekip çok kötü durumdaki azı dişinin yerine bunu yerleştirme şeklinde uyguluyoruz. Eğer dişleriniz bu uygulama ile problemsiz bir şekilde 1-2 yıl ağzınızda durabiliyorsa hekiminize tekrar tekrar teşekkür etmenizi öneririz.
Soru : Benim arka dişlerimin alt çenede iki sağtarafiki sol taraf eksik ve üsttede sağ en arkanın bir önü eksik implant yapmayı düşünüyorum ve yaşım yirmi acaba implant yöntemi bana kesin bir çözüm olurmu. ve ben hem okula gidip hemde bu tedaviyi yürütebilirmiyim. bana yardımcı olyursanız sevinirim. teşekürler.
Cevap :
Implantin agza yerlestirilmesi 30-45dk'lik bir islemdir. Islemi cuma yada ctesi yaptirip ptesi rahatlikla okulunuza gidebilirsiniz.
Soru : Merhaba çok fazla sigara içiyorum. İmplantının yapılamayacağı durumlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.. teşekkürler..
Cevap :
Sigara içmenin sağlık açısından yarattığı zararlardan biride iyileşmeyi yavaşlatması ve kimi zamanda infeksiyon riskini arttırmasıdır. Özellikle ağız içi duman ile direkt temasta olduğundan bu etkileri daha fazladır. Elbette burada içilen sigaranın mikterı ve kaç yıldır kullanıldığı da önemlidir. Uzun yıllara yayılmış ve bir paketin üstünde sigara içenlerde bunun implant için önemli bir dezavantaj olduğu söylenebilir. Sigara içiciliğin yanı sıra, özellikle şeker hastalığı bir risk faktörüdür. Bunun yanında kemik miktarı ve kalitesi ile hastanın ağız hijyeni alışkanlıkları da önemlidir. Bunlar ancak hekiminiz sizi ve röntgen filminizi gördükten sonra değerlendirilebilir. İmplant özellikle alt çenede ve kemik kalitesi uygun olan kişilerde %100 e yakın bir başarıyla uygulanabilirken bu risk faktörlerine bağlı olarak başarısı ancak % 80 civarına düşmektedir. Bu rakkam bile her türlü risk durumunda dahi, uzman kişiler tarafından yapıldığında implantın oldukça başarılı bir cerrahi işlem olduğunu gösterebilmektedir.
Soru : Merhaba, ağzımda tek bir dişde porselen kaplama vardı. Daha sonra kırılınca dişhekimim bana ancak yandaki dişlerin kesilerek üçlü porselen kaplama yapabileceklerini söyledi. Bende iki dişimin kesilmesini istemiyorum. Vidalama yönteminin maliyeti hakkında bilgi verirmisiniz?
Cevap :
Diş hekimliğinde kullanılan teknik ve malzeme ve uygulayıcının tecrübesi (uzmanlığı) fiyatı oluşturur. Bunlar hakkında internet üzerinden bilgi vermek doğru olmadığı için malesef fiyat vermiyoruz. Bu şekilde aldığınız fiyatın size doğru bir karşılaştırma yapma şansı vermediğini de düşünüyoruz. Öncelikle kırılan dişinizi hemen çekmek yerine tekrar kullanmaya yönelik bir tedavi yapılabilir. Ayrıca yan dişleri kesmeden uygulanan çeşitli köprü sistemleri de mevcut. Tüm bunların avantaj ve dezavantajlarını konuşup sonra implant (sorduğunuz sanırım bu) tedavisini düşünmenizi tavsiye ederiz.
Soru : iyi günler.implant dişyapıldığında çene kemiğimizde soğukluk hisseder miyiz?teşekkürler.
Cevap :
Hayır. Komşu dişlerde böyle bir hassasiyet olabilir.
Soru : Benim Küçük yaştan beri (7 yaş) ağzıma aldığım bir darbe ile ön dişlerimden biri sürekli oynuyor,rengide diğer dişlerime göre daha sarı oldu,doktora gittim diş ölmüş dedi .diş yaptırmayı düşündüm ama yanındaki iki sağlam dişimede operasyon yapacak diye yaptırmadım,yandaki dişler sağlam,diğer dişlerime dokunmadan oynayan dişim çekilip yerine yenisi yapılabilirmi,.Ayrıca 22 yıllık devlet memuruyum 45 yaşındayım sivasta oturuyorum ,izin alsam kaç günde dişim yapılır .Özellikle dişimin porselen olmasını istiyorum, Selamlar....
Cevap :
Bu dişinizin kurtarılamayacagına eminmisiniz? Kanal tedavisi ve diş eti tedavisi ile kurtarılması denendi mi? Çok sallanmıyor ise kurtarma imkanı olabilir. Kesin kurtarılamayacak bir diş ise, diğer dislere dokunmadan cekilen disinizin yerine implant yapilabilir. Daha sonra implantin üzerine porselen dis yapılabilir. (Implant ile ilgili ayrıntili bilgiyi internet sitemizde bulabilirsiniz.) İmplant 1 saat gibi bir surede cakılıyor. (Bu sırada yandişlere dolgu ile tutturulan bir geçici yapıyoruz.-Sadece estetik amaclı) 1 hafta sonra dikisleri Sivasta'da aldırabilirsiniz. Yaklaşık 3-6 ay sonra (Bu arada implantın kemiğe kaynaşması lazım) sizden bir ölcu alınıyor ve 1 hafta sonra porselen diş takılıyor.
Soru : Tek seansta implant yerleştirilmesi konusunda ne duşunuyorsunuz birden fazla seansta uygulanan implantlardan farkı ne risk varmıdır
Cevap :
Hicbir riski yok. Sadece operasyon daha uzun surer. Eger yerlestirilecek implantlar farkli bolgelerde ise operasyon sonrası her bolgede ayrı sislik ve hassasiyet olabilir, buda normaldir. Bizim tavsiyemiz guvendiginiz ve bildiginiz bir hekim ise onun onerilerini dikkate almanizdir.
Soru : Çok fazla sigara içiyorum. İmplantının yapılamayacağı durumlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.. teşekkürler..
Cevap :
Sigara içmenin sağlık açısından yarattığı zararlardan biride iyileşmeyi yavaşlatması ve kimi zamanda enfeksiyon riskini arttırmasıdır. Özellikle ağız içi duman ile direkt temasta olduğundan bu etkileri daha fazladır. Elbette burada içilen sigaranın mikterı ve kaç yıldır kullanıldığı da önemlidir. Uzun yıllara yayılmış ve bir paketin üstünde sigara içenlerde bunun implant için önemli bir dezavantaj olduğu söylenebilir. Sigara içiciliğin yanı sıra, özellikle şeker hastalığı bir risk faktörüdür. Bunun yanında kemik miktarı ve kalitesi ile hastanın ağız hijyeni alışkanlıkları da önemlidir. Bunlar ancak hekiminiz sizi ve röntgen filminizi gördükten sonra değerlendirilebilir. İmplant özellikle alt çenede ve kemik kalitesi uygun olan kişilerde %100 e yakın bir başarıyla uygulanabilirken bu risk faktörlerine bağlı olarak başarısı ancak % 80 civarına düşmektedir. Bu rakkam bile her türlü risk durumunda dahi, uzman kişiler tarafından yapıldığında implantın oldukça başarılı bir cerrahi işlem olduğunu gösterebilmektedir.