Ana Sayfa
Estetik Diş Hekimliği
Genel Diş Hekimliği
İmplant
Diş Hekimliğinde Lazer
Bunlari Biliyormuydunuz ?
Sitede Arama Yap
 
Soru Cevap
Sorularınızın cevaplarını bu kanaldan takip edebilir yeni sorular yöneltebilirsiniz..
Randevu

Laminate Veneer (Lamina)  
Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. (Bu ışıklarda, içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak sanki ağızda yokmuş gibi görünürler). Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

Dişeti problemi yoksa ve dikey boyutta degişiklik yapılmıyacaksa tedavi süresi oldukça kısadır.
İlk muayenede dişler daha kesilmeden, yapılacak mock-up uygulaması ile dişlerinize hiç dokunulmadan 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir değişiklik olabileceğini görebililirsiniz


Bu geçiciler porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak ve size estetik görünüm vermek açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.
 

Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra Lamina uygulamalarını dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirlerContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodlarından biri olarak kabul edilebilirler.

LAMİNATE VENEER ENDİKASYONLARI
(Laminate Veneer Kimlere Uygulanabilir?)

1.Diğer tekniklerin hasta tarafından kabul edilmediği durumlarda
tedavi öncesitedavi sonrası
A. Hafif çapraşıklığın olduğu fakat hastanın ortodontik tedavi istemediği durumlarda
tedavi öncesitedavi sonrası
B. Çok çapraşıklığın olduğu ve hastanın ortodontik tedavi istemediği durumlarda
C.Ön açıklığın(open –bite)olduğu , fakat hastanın
ortodontik ve ortognatik cerrahi tedavisini
istemediği durumlarda
tedavi öncesitedavi sonrası
 
Aynı hastanın
7 yıl sonraki görüntüsü

2.Diğer tekniklerin tek başına yeterli
olmadığı durumlarda
tedavi öncesitedavi sonrası
tedavi öncesitedavi sonrası
3. Çok miktarda restorasyon veya madde kaybı
olan ön dişlerde
tedavi öncesitedavi sonrası
4.Beyazlatmaya cevap vermeyen ciddi renk problemlerinde
tedavi öncesitedavi sonrası
tedavi öncesitedavi sonrası
tedavi öncesitedavi sonrası
5. Ciddi değişikliklere ihtiyaç duyan yetişkinlerde
tedavi öncesitedavi sonrası
tedavi öncesitedavi sonrası
tedavi öncesitedavi sonrası
 
tedavi öncesitedavi sonrası
 
6. Dişlerin boylarını değiştirmek gerektiğinde
tedavi öncesitedavi sonrası
 
tedavi öncesitedavi sonrası
 
7. Dişler arasında boşlukların (Diastema) varlığında
tedavi öncesitedavi sonrası
 
8. Kimi durumlarda dişeti operasyonu sonrası(hassasiyet,papil oluşturma) vs.......
tedavi öncesitedavi sonrası
 
A.Gummy Smile: (Güldüğünde dişeti çok görünen kişilere)
B. Papil ( iki diş arasındaki dişeti) kayıplarında ;
tedavi öncesi  

tedavi sonrası  

Dişeti papilinin oluşturulmasında uygulanacak laminate veneer ve kuronların konumlandırılması buyuk önem taşır.

J.Clin.Periodontal 1986;13:563 Human gingival attachment responses to subgingival crown placement. Marginal remodeling , Tarnow D, Stahl SS, Magner A, Zamzok J.

LAMINATE VENEER TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

• Estetik gülümseme amaçlı yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, laminaların yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,3-0,7 mm madde kaldırılır. Hatta bazı vakalarda hiç diş kesilmez. Tedavi süresi dişeti problemi yok ise kısadır. 2 yada 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşabilirisniz.
• Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
• Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş estetik dişlerdir.
• Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir. Bir lamina ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir.
• Tum kurallara uygun birşekilde yapılmış porselen laminaların yuzeyinde bakteri plagı ve taş birikimi minimumdur.
• (J Clin Periodontol. 1994 Oct;21(9):638-40. Links
The effect of porcelain laminate veneers on gingival health and bacterial plaque characteristics.
Kourkouta S, Walsh TT, Davis LG.
Department of Restorative Dentistry, School of Clinical Dentistry, University of Sheffield, UK.
• Int J Paediatr Dent. 1991 Dec;1(3):137-41. Links
Gingival health associated with porcelain veneers on maxillary incisors.
Reid JS, Kinane DF, Adonogianaki E.
Department of Conservative Dentistry, Glasgow Dental Hospital and School
• Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
• Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Söz gelimi yapışmış bir laminayı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
• Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
LAMINATE VENEER’IN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
• Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
• Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.
Bu Konu İle İlgili Soru ve Cevaplar
Soru : Merhaba bir önce ön üst dişimin iki tanesi birinin yarısı diğer ininde küçük bir kısmı kırıldı.bir süre kanal tedavisi yaptırdım doktor üzerini kaplama yapmalıyız diyor. fakat ben porselen diş yatırmak istiyorum yşım küçük olduğu için şimdilik yapılmaz diyor. yaşım 17 porselen diş yaptırabiliriyim yaptırırsam sakıncaları ne olur. ne pyaptırmalıyım. saygılar..
Cevap :
Bizim size önerimiz dişleri kestirmeden yani daha da küçültmeden sadece üst kısımdan az bir miktar alınarak yapılan porselen laminate veneer yaptırmanız. Kemik gelişimi açısından 18 yaşından sonra bunun yapılmasını tavsiye ederiz.
Soru : 30 yaşında bayanım. Köpek dişlerim diğerlerine göre yukarıda ve sağlam. ön kesiciler üstüste binmiş hepsi dolgulu. ön kesicilerimden birisi kanal tedavili, dolgulu ve geriye kalan parça yok kadar az. bu 6 dişe porselen kaplama istiyorum. ailesel olarak erken çene atrofisi riskim var. hızlandırırmı diye korkuyorum. bir de bu tedavi ortalma ne kadar sürer. Teşekkürler.
Cevap :
Erken çene atrofisi diyerek ailesel olarak çene kemiklerinizin erimeye eğilimli olduğunu kasteddiğinizi düşünüyoruz. Bu durum genellikle dişeti hastalığı bağlantılı olarak ortaya çıkar. Öncelikle dişetlerinizin sürekli kontrol altında olması ve çok iyi bir ağız bakımı uygulamanızın riskinizi azaltacağını belirtmek isteriz. Anlattığınız kadarıyla size önerebileceğimiz en sağlıklı ve estetik çözüm laminate veneerler olacak. Dişlerinizin kesilmemiş olması çok küçük parça halindede olsa dişlerinizin durması avantajınız. Bu sistemde dolguları çıkarıp dişlerin ön yüzeylerinden küçük bir aşındırma yapıyor ve kalan diş dokunuzun tamamına yakınını koruyabiliyoruz. Aynı zamanda bu sistemde metal altyapı kullanılmasına gerek olmadığından dişetleriniz yeni bir protez ile karşılaştığını fark etmiyor ve sağlığı korunuyor. Dişeti kenarındaki grileşme asla oluşmuyor. Metal içermediğinden ışığı doğal dişler gibi geçiriyor ve naturel bir görüntünün ortaya çıkmasını sağlıyor. Opak donuk görüntülü dişler metal-porselen kaplamalar ile oluyor.En az diğer kaplamalar kadar dayanıklı ve günümüz dişhekimliğinde estetik olarak en üstün sistem olarak kabul ediliyor. Bu tedavi, eğer dişetlerinizde şu anda bir problem yok ise 1 hafta kadar sürer. Toplam olarak 2-3 randevu gereklidir.Eğer dişeti probleminiz var ise süre dişeti tedavinize göre değişecektir. Dişetlerinize saygı gösterilerek itina ile yapılan hiçbir protez çene kemiklerinizdeki erimeyi arttırmaz fakat ufacık bir hata da gerçekten de risk altında kalırsınız.Dikkat edeceğiniz en önemli belirti kanamadır, protez yapımından sonra dişetlerinizde renk değişimi ve kanamada artma varsa bir problem olduğunu söyliyebiliriz. Size hekim seçimi konusunda çok titiz davranmanızı ve yapılan işlemin her aşamasında tatmin edici bilgi edinmenizi öneririz.
Soru : BENİM SORUNUM ORTODONTİ DOKTORU BANA TEL ÖNERDİ . DİŞLERİM ÇOK KÖTÜ DEĞİL.BAŞKA BİR ÇÖZÜMÜ VARMI.TELSİZ TEDAVİ GİBİ.
Cevap :
Dişlerinizdeki çapraşıklığın miktarına göre başka çözümler de mevcut.Minik ilave ve eksiltmeler ile dişleriniz daha düzgün gösterilebilir. Yaşınıza ve dişlerinizin durumuna göre buna ancak muayene ederek karar verebiliriz.Ayrıca tel takılmadan yapılan ortodontik tedaviler de var. (invisalign)Ya da laminate veneerler ile dişlerinizden çok az bir eksiltme yapılarak ideal bir gülüşe 1 hafta gibi kısa bir sürede ulaşabilirsiniz
Soru : Merhaba benim sorum şu,üst dişlerim seyrek ve bu görünümden rahatsız oluyorum. Acaba bunun için nasıl bir tedavi uygulanabilir.Teşekkürler
Cevap :
Sizi ve dişlerinizi görmeden kesin bir teşhisde bulunmak çok zor ama olabilecekler hakkında bilgi verebiliriz 1- Eğer açıklıklar çok geniş değilse; kompozit dolgular ile bonding işlemi yapılarak dişleriniz hafifçe genişletilerek aralıklar kapatılabilir. 2-Ortodontik tedavi ile dişler birbirine yaklaştırılarak aralıklar kapatılabilir. (eğer dişlerin konumu uygun ise) 3-Aralıklar çok geniş ise Porselen laminalar ile aralıklar kapatılarak hem doğal hem de estetik bir görüntü elde edilir.
Soru : Benim sorunum dişlerimin yapısı.Laminant Veneer yöntemi yapmak istiyorum ama üst çene dişlerimden bir tanesi ileriye doğru çıkık.Görüştüğüm dişçiler tel takılmakla giderilebileceğini söylediler.Ama ben konumum nedeniyle ve uzun sürmesi nedeniyle hiç sıcak bakmıyorum tel takmaya 1 diş için.Acaba tel takmanın dışında başka yolum yok mu acaba
Cevap :
Eğer kesin olarak tel takmama kararında iseniz uygulanabilecek 2 tedavi şekli var. 1-Sizin de bahsettiğiniz gibi Porselen Laminate Veneer ler ile size uygun renk ve formda tamamen doğal ve sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz. 2- ''Invisalign'' denen bir teknik ile şeffaf ağızlıkları günde 20 saat civarında takarak sıranın dışındaki dişi birkaç ay da içeri almak mümkün olabilir. Bu tekniğin size uygun olup olmadığını ancak sizi muayene ettikten sonra söyliyebiliriz. Zira her vakada uygulanamamaktadır.
Soru : iyi günler ben 20 yaşındayım, dişlerimde şekil bozukluğu var ancak ben bu yaştan sonra tel takmak istemiyorum.tel takmadan hangi yöntemlerle şekil bozukluğunun giderildiğinive tedavinin ne kadar sürede tamamlandığını öğrenmek istiyorum. teşekkürler,
Cevap :
Kesinlikle ortodontik tedavi yaptırmak istemiyor iseniz laminate veneer yöntemi ile de çapraşık dişler düzgünmüş gibi gösterilebilir. Bu yöntemde dişin sadece ön yüzü çok az çizilip, yüze uyumlu olan porselen yapraklar(laminalar) 1 hafta gibi kısa sürede özel bir yöntemle yapıştırılır ve güzel bir gülüş sağlanmış olur. Bununla ilgili yapılmış vakaları internet sitemizde bulabilirsiniz. Ama lütfen tamamiyle dişlerinizi kestirip kuron yaptırmayın. Artık çok daha konservatif yöntemler ile çok estetik olarak bu iş yapılabilmektedir.
Soru : Son zamanlarda dişlerimle ilgili şikayetlerim arttı üst ön dişlerimin iki tanesi sırasında değil bu devamlı bana sorun olmuştur işime yakın bir klinikte tel sayesinde 6 aya kadar düzeleceği söylendi ve çürükleriminde dolguyla halledileceği tedavimin üzerinden 7 ay geçmesine rağmen çok ufak bir iyileşme görünüyor ve hekim işini bıraktı yerine başka bir doktor getirdiler ama o da benim güvenimi sarstı paramında büyük bir kısmını vermiş oldum ve bir aydır porselen diş ile ilgili düşüncelerim ortaya çıktı ... sorum ne kadar zamanda bu işlemin olabileceği ve istediğim kadar dişimi porselen kaplattırabilirmiyim illa üç veya beş veya yanındaki sağlam dişimide mecburen kaplattırmak zorundamıyım doktora sorduğumda o şekilde bir açıklama ile karşılaştım istediğim sağlıklı dişlerime kavuşmak ağrısız sızısız .. yaşım 27 ..7 ay öncesine kadar ağrım sızım olmadı 7 aydır ağrımadık dişim kalmadı bana öneriniz ne olacak.
Cevap :
Öncelikle geçmiş olsun. Sizi görmeden kaç dişe laminate yaparsak nasıl bir sonuç alabileceğimizi söylemek zor. Vakaya ve hastanın beklentisine göre laminate sayısı değişiyor. Kimi hastamıza 2 tane yapmak yeterli olurken kimi hastamıza ise 10 tane yapmamız gerekiyor. Laminate yöntemi bildiğiniz kaplama dişlerden çok farklı. Dişin sadece ön yüzünden çok az (yaklaşık 2mm) hatta bazen hiç madde kaldırmadan yapılıyor. Yaklaşık 7-10 gün sonra kişinin yüzüyle uyumlu olarak tasarlamış olduğumuz tırnak şeklindeki porselenlyaprakları yapıştırıyoruz.
Soru : İyi günler! benim şikayetim ön üst dişlerimin baştan sona çok fazla aralıklı olması bunun yanısıra yine ön alt en ortadaki dişlerimin oldukça aralıklı olması.ön alt dişlerim o kadar aralıklı ki güldüğüm zaman senin dişin yerinden mi çıktı şeklinde sözler duyuyorum acaba bu kadar aralıklı dişlerin tedavisi mümkünmü ve mümkünse tedavi süresi ne kadar? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.İyi günler.
Cevap :
Kompozit yada porselen laminate veneer yöntemi ile aralıkları kapatmak mümkün.Bunlarla ilgili resimleri internet sitemizde vakalar-laminate veneer ve kompozit dolgu bölümünde bulabilirsiniz. Yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede yeni dişlere kavuşabiliyorsunuz.
Soru : Merhabalar, Ben yaklaşık 3 hafta önce laminate veneer yaptırdım, fakat şu anda ön dişlerim ( ön iki dişim ) veneer'in altında kalan kendi dişim sızlamakta, bu normal bir sızımıdır? Bunun geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Teşekkürler.
Cevap :
Merak etmeyin bir süre hassasiyet duymanız normal. Özellikle basma ve soğukta hassasiyet problemi olur ve bir süre sonra geçer. Bu dönem içinde florlu bir gargara ve sensodyn diş macunu kullanabilirsiniz. Yeni dişlerinizi güle güle kullanın.
Soru : Köpek dişleri diğer dişlere göre daha yukarıda olan bir hastaya laminate veneer tedavisi uygulanabilir mi? yirmilik dişlerlerin çekilmesi gerekiyorsa bu tedaviden önce mi sonra mı çekilmesi gerekir? teşekkü ederim... iyi çalışmalar.
Cevap :
Köpek dişlerinin nekadar yukarıda olduğu estetik sonuç elde etmek açısından çok önemli. Laminate veneer yapılabilir ama görmeden nekadar estetik olacağını söylemek zor. 20 yaş dişlerinin önce yada sonra çekilmesi farketmez. İlgi ve güveniniz için teşekkür ederiz
Soru : Bir arkadaşım ön dişlerine laminat kompozit yaptırarak kötü görüntülü dolgularından kurtulmuş.benim de böyle bir sorunum var ama herkes gibi ben de diş tedavisinden korkuyorum.Nasıl bir tedavi olduğunu arkadaşım anlatmaya çalıştı ama anlayamadım.ışınlı dolgu gibiymiş ama tüm dişin üzerini kaplıyormuş.Siz bana bu tedavinin nasıl yapıldığını,dişe zarar verip vermediğini ve dayanıklı olup olmadığını anlatabilir misiniz. Teşekkürler.
Cevap :
Merak etmeyin dise herhangi bir zarari yok. Ayni arkadasinizin anlattigi gibi disin sadece disa bakan yuzunun dolgu ile kaplanip sekillendirilmesi islemi. Dezavantaji ayni kompozit dolgularda oldugu gibi bir sure sonra renklenir, poselen kadar estetik ve dayanikli degildir. Avantaji ise porselenden daha ekonomiktir.
Soru : Benim üst damağımda iki dişin ortasından bir diş çıkmış.Doktora gittim fakat kendi dişim gibi olmayacağından böyle kalsın felan dedi.Ben böyle olmasını istemiyorum çok fazla aralık değil tam ortalı geçen haftalarda atv ana haberlerde bir haber gördüm aralıkları dolduruyorlar fakat eski dişlere dokunmuyorlar bununla ilgili bilgi verebilirmisiniz böyle bir yer varmı.23 yaşindayım ben.cevap bekliyorum teşekkürler.
Cevap :
Evet diş aralıklarını kapatmak mümkün. Bunu için iki yöntem var. Birinci yöntemde kompozit dolgular ile bu aralıklar kapatılabilir. Bunun avantajı ekonomik, konservatif yani koruyucu dişe zarar vermeden yapılıyor olmasıdır. Dezavantajı ise, zamanla bu dolgular renk değiştirir. Porselen laminate veneer kadar estetik olmazlar. Diğer bir yöntem ise porselen laminate veneer yapılmasıdır. Bunun avantajı, hiç bir şekilde renklenmez, çok estetiktir, dişten çok az madde kaldırılarak yapılır. Dezavantajı ise daha maliyetlidir. Her iki yöntemle yapılmış örnekleri internet sitemizde vakalar bölümünde bulabilirsiniz.
Soru : yaşım 14 ve dişlerimde çarpıklık ve open bite var ben araştırdım heralde lamit tedavisi ile bu tür sorunlar çözülüyormuş laminat tedavisinin maliyeti ne kadar ve yaşım 14 olduğu için bir sorun olur mu ? ilginiz için teşekkürler
Cevap :
14 yaşında sana yapılabilecek tek ve en doğru tedavi ortodontik tedavidir. Lamina hen ne kadar minimum madde kaybına yol açsa da bir protez türüdür. En erken 25 yaşında uygulanır ve senin durumunda ancak çaresiz kalındığında kullanılabilir. Senin yaşın için yapılacak şey hemen hiç beklemeden bir ortodontiste başvurmak ve bu problemlerden ömür boyu kurtulmaktır. İlgi ve güvenine teşekkürler
Soru : 81 doğumluyum. Ön dişlerimde estetik yaptrmak istiyorum.zannedersem 10 tane dişim porselen yapılacak...eğer yaptırırsam eski(ana)dişlerimi ararmıyım. ayrıca böyle bir şey yaptırsam maliyeti ne olur...ve ödeme koşulları hakkında bilgi alabilirmiyim.
Cevap :
Öncelikle kliniğimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Dişlerin sadece ön yüzeyinden çok az madde kaldırılarak yapılan laminate veneer porselenler iyi bir tasarım yapıldığı zaman inanılmaz değişiklikler sağlar. Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodu olmuştur . Dezavantajı ise; diğer tadavi alternatiflerine göre maliyetinin daha yüksek olması, hassas bir teknik olmasıdır. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir, hekimin ve teknisyenin bu konu üzerine artistik yeteneğinin olması gerekir. Bu konuda iyi olan bir yerde laminate veneer tasarımı yaptırırsanız memnun kalacağınızı düşünüyoruz. Ama lütfen estetik yaptıracağım diye tüm dişlerinizi kestirip kaplama yaptırmayın. Artık daha evvel kesilmemiş hiç bir dişi kesmiyoruz. Malesef internet üzerinden fiyat konusunda yardımcı olamıyoruz.
Soru : Merhaba Dişlerimde çapraşıklık var ortodonti tedavisi çok uzun sürdüğü için istemedim.Laminate veneer yöntemi hakkında detaylı bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.
Cevap :
En koruyucu yöntem olduğu için bizimde size öncelikli tavsiyemiz ortodontik tedavidir.. Ama kesinlikle ortodontik tedavi istemiyorsanız 2. bir şık olarak konservatif(koruyucu) bir yöntem olarak laminate veneer uygulamasını öneririz. Ama lütfen sağlam dişlerinizi kaplama yaptıracağım diye tümüyle kestirmeyin. Artık daha evvel kesilmemiş hiç bir dişi kesmiyoruz. Laminate veneer ile hem daha estetik hemde daha sağlıklı sonuçlar elde edilebiliyor. Aşağıda internet sayfamızda da olan laminate veneer ile ilgili yazıyı yolluyoruz. Eğer başka sormak istediğniz sorularınız olursa yanıtlamaktan mutluluk duyarız.
Soru : Benim bir ay önce ön iki dişim kırıldı kanal tedavisi yaptırdım dişlerimi porselen dş yaptırmak istedim doktorlar yaşım küçük olduğu için şu an yapılmaz dediler. yaşım on yedi yaptıra bilirmiyim?
Cevap :
Biz size hiç bir koşulda dişlerinizi kestirip porselen kaplamalar yaptırmamanızı öneririz. Günümüzde uygulanan yeni teknikler özellikle kırık gibi sebeplerle madde kaybına uğramış dişlerin daha fazla küçültülmeden tedavisine imkan sağlamaktadır. Böylece hem dişleriniz çok daha doğal bir görüntüye kavuşmakta( içinde metal olmaması sebebiyle) hem de dişleriniz korunmaktadır. Bunlar kompozit bonding ve laminate veneer denilen uygulamalardır. Dişinizdeki kırığın boyutuna göre bu iki sistemden biri size uygulanabilir.
Soru : Iyi günler! Benim Sorum Laminate Veneer hakkinda olacak. Samsundan geldigim icin, 4 ön disler ne kadar zamanda yapabilirsiniz ve hakikatten saglıkli ve dayanıklı olurmu? Köpek dişlerim diğerlerine göre daha önde duruyor bunlarada Laminate Veneer yapmak mümkünmü?
Cevap :
Laminate Veneerler daha önceden kesilmemiş dişler için hem en dayanıklı, hem en estetik , hem de en koruyucu tedavi biçimidir. Dişlerinizden çok az bir doku uzaklaştırılır ve laboratuarda hazırlanan porselen yaprakçıklar dişinize yapıştırılır. Laminalar azılar bölgesine kadar uygulanabilir. Tedavi süresi normalde bir haftadır. Fakat laboratuardan önceden randevu alınarak bu süre 3 güne indirilebilir.
Soru : Merhaba, ben 21 yaşındayım. Benim üst dişlerimden 4 tanesinde bariz aralıklar söz konusu. Ancak daha 20'lik dişlerim çıkmadı. Laminate veneer yaptırırsam daha sonra çıkacak dişlerim bir sorun oluşurur mu? Yoksa şu etapta kompozit dolgu falan daha mı uygun olur?
Cevap :
Dişlerinizin arasındaki aralıkların genişliğini bilmeden bu soruya çok net bir cevap vermemiz mümkün değil. Size genel bilgiler vermeye çalışalım; 20 yaş dişleri çıkarken diğer dişleri çok hafifçe hareket ettirebilir. Fakat bu herkes için geçerli değildir. Eğer diğer dişlerinizin aralarında da minik boşluklar varsa bu itme ön dişlere kadar etkili olamaz ya da 20 yaşlar için çene kavsinizde yeterli yer varsa bu itme hiç meydana gelmez. Kısacası 20 yaşların çıkması ön dişlerinizdeki aralıklarda önemli bir değişiklik yapmıyacaktır. Bahsettiğiniz aralıklar 1-2 mm civarındaysa ve ön dişlerinizle ilgili başka probleminiz yoksa (renk, şekil, kırık vb.) kompozit dolgularla bu aralıkları kapatmak çok kolay ve doğru bir tedavi olacaktır.Eğer çay sigara gibi boyayıcı maddeleri kullanmıyorsanız uzun yıllar bu dolguları kullanırsınız. Aralıklar 3-4 mm ve daha fazla ise kompozit dolgularla yine bu aralıklar kapatılabilir fakat hem sağlamlığı hem de estetiği ilk durumdaki kadar başarılı olamıyabilir. Çok geniş aralıklar olmadığını ve dişlerinizin aralıklar haricinde muntazam olduğunu varsayarak, 21 yaşında olmanızı da gözönünde bulundurarak, kompozit ile aralıkların kapatılmasını öneririz.
Soru : Dişlerimde ileri derecede çürük var ve ön dişlerim ayrık. Ayrıca dişlerimi fırçaladığım halde rengi hep sarımsı, sizce nasıl bir tedavi uygulamalıyım?
Cevap :
Dişlerinizde çok sayıda çürük olması dişlerinizi doğru şekilde fırçalayamadığınızın göstergesi. Dişlerinizin sarı olması yetersiz fırçalama sebebiyle olabileceği gibi tamamen genetik de olabilir. Bu durumda bleaching ya da laminate veneerler sizin için ideal çözümdür. Böylece hem dişleriniz istediğiniz renge sahip olur hem de ön dişlerinizdeki aralık kapatılabilir. İki tedavi yönteminden birinin ön dişlerinizin şekline ve çürük-dolgu durumuna göre seçilmesi gerekir.
Soru : Dolgusu düşmüş ve ya çürük tehlikesi taşyan dişler üzerine laminate veneer yapılabilir mi? Çekilmiş diş yerinde oluşan boşluk bu tedavi yönteminde nasıl kapatılabilir? Kısacası laminate veneer yönteminin uygulanması için çürüksüz dişlere mi sahip olmak gerekir? Yaşım 23
Cevap :
Eksik dişlerin laminate veneer ile tamamlanması mümkün değil. Çünkü laminate veneerler dişlerin üzerine yapıştırılan yaprak şeklinde ince porselenlerdir. Eksik dişleri yan dişlere dokunmadan tamamlamanın çeşitli metodları vardır. Ancak bu metodlar eksik dişin yerine , ne zaman çekildiğine, aralık mesafenin genişliğine vb, bağlı olarak belirlenir. Dolgulu, dolgusu düşmüş, çürük , kırık, her türlü dişe(sadece kök olarak kalmış dişler hariç) laminate veneer uygulanabilir. Böylece hem estetik sağlanır hem de dişler korunmuş olur.
Soru : Dişhekimlerine yönelik eğitim programınız kapsamında laminate veneer yapım ve uygulama tekniklerine yönelik kurs programınız var mı? Bilgilendirirseniz seninirim.
Cevap :
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederiz. 2005 yılında daha plan halinde olan seminer çalışmalarımız var. Tarih ve yer tam netleşince mutlaka size haber vereceğiz.
Soru : Merhaba Ben 20 yaşındayım. Dişlerimde oldukça fazla sarı leke ve şekil bozukluğu var. Tedavi olmak ve beyaz düzgün dişlere sahip olmak istiyorum. Konyada yaşıyorum. Tedavi kaç gün sürer ve laminate veneer uygulaması fiyatları ortalama nedir? Şimdiden teşekkür ederim.
Cevap :
Laminate veneer uygulaması eğer başka bir problem (diş eti, kanal tedavisi gibi) yok ise yaklaşık 7-10 gün arasında bitmekte ve bunun için toplam 3 randevu gerekmektedir(kesim ve ölçü, prova, bitim) Sizin için doğru olan malzeme ve tedavi şekli belirlenmeden sadece fiyata bakarak karar vermenin medikal durumlar için doğru olmayacağını düşündüğümüzden fiyatlar hakkında bilgi veremiyoruz.
Soru : Küçük yaşta geçirdiğim havale ve yüksek antibiyotik kullanımı sonucu dişlerinde yapısal sararma gücsüzlük ve fırçaladıgım halde(günde ikikez düzenli) çürümeler var. Ayrıca alt ön dişlerimde çapraşıklık var. Laminate veneer tedavisi olabilirmiyim. Bu tedavinin ortalama maliyeti nedir.
Cevap :
Eğer anlattığınız gibi dişlerinizin minesinde bir oluşum problemi varsa size hiçbir bleaching(beyazlatma) sistemi uygun olmaz. Size önerilebilecek olan porselen veya kompozit laminalar ile hem mine tabakasının bu zayıflığı giderilebilir hem de estetik ve sağlıklı bir gülüş elde edilebilir. Dişleriniz kesilmeden ön yüzeylerine yapıştırılan bu laminateler dişlerinizi uzun vadede korur ve güzel gözükmesini sağlar. Sizin için doğru olan malzeme ve tedavi şekli belirlenmeden sadece fiyata bakarak karar vermenin medikal durumlar için doğru olmayacağını düşündüğümüzden fiyatlar hakkında bilgi veremiyoruz.
Soru : MERHABALAR BENİM ÜST ARKA KÖK DİŞİM EPEY ÇÜRÜK VE KIRIK TUTULACAK AZ BİR KENARI VAR. İÇİ AÇIK BİR ŞEKİLDE OYUK .ACABA KANAL TEDAVİSİYLE KURTULABİLİRMİ YOKSA ÇEKİMMİ GEREKLİDİR ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.
Cevap :
Dişinizi klinik ve radyolojik olarak görmeden yorum yapmak oldukça zor. Eğer çürük, dişin kök birleşim yerine kadar gelmiyor ise kanal tedavisi ile kurtarılabilir. Bir kanal uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz.